13 Ağustos 2015 15:18

ca 125'in artması

hocam öncelikle iyi günler annem serviks ca teşhisiyle *** *** ** günü ameliyat oldu. ameliyatla rahim, yumurtalıklar, lenfler ve lenf nodları alındı.. patoloji raporunda tümör boyutu 3,4*3,2 olduğu belirtiliyor.. ayrıca sağ parametriyumdaki bir adet lenfatik damar içinde tümör trombüsü görülmüş şeklinde bir ibare var.. şimdi anneme aynı anda kemoterapi veradyoterapi uygulayacaklar.. annemin *** *** ** tarihli kan tahlilinde tümör belirteçleri CA *** *** **,6 iken şimdi bu oran 66,2 olmuş.. bu durum normal mi?ayrıca anneme aynı anda verilecek her iki tedavi bir olumsuzluğa sebebiyet verir mi? çok teşekkür ederim.. iyi çalışmalr

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Emine Elif Özkan
Radyasyon Onkolojisi

Öncelikle geçmiş olsun. Hikayenizde anlamadığım bir nokta var. Haziran ayında ameliyattan bahsediyorsunuz. Neredeyse iki ay olacak. Tedaviye başlanmama nedeni operasyon bölgesindeki iyileşme problemi mi? Patolojisinin ayrıntısını bilmediğimden evresi için net birşey söyleyemiyorum şu an ama serviks Ca hızlı ilerler. Bahsettiğiniz yükselme kötü düşünmek istemesem de bir ilerlemenin habercisi olabilir. Ancak bu markerların farklı nedenlerle de yükselebildiğini biliyoruz. Sonuç olarak bence şu aşamada sanki hastalığın durumunu bir görüntüleme yardımı ile yeniden görmek iyi olur.

13 Ağustos 2015 15:43