bz
Soru Sahibi
17 Mart 2016 11:44

C83 YAYGIN LENFOMA

Merhaba Hocam; Annem 60 yaşında Diffüz Büyük B Hücreli Lenfoma hastası ,1 yıl önce 3.evrede iken bu hastalığı yenmişti fakat hastalık 6 ay içinde çok şiddetli olarak nüks etti; sanırım 4B evre olarak.Pet sonucu;Sağda belirgin bilateral servikal,supraklavikular,aksiller,mediastinal ve abdomino-pelvik yerleşimlerde hipermetabolik lenf nodları dikkat çekiyor.splenomegalik olarak izlenen dalakta ve kemik iliği alanlarında ılımlı metabolik aktivite artışı bulunmakta ve nitekim kemik iliğinde de hastalık bulunmaktadır. Tedavi sürecinde yapılan AML FISH panelinde yapılan tetkiklerin hepsi negatif çıkmıştır.(MLL geni halen incelenme aşamasındadır) ALL FISH panelinde ise MLL geni yine inceleme aşamasında olup; P 16 geni hariç diğerleri negatif çıkmıştır.P 16 geni pozitif çıkmış olup %40 oranında gen delesyonu saptanmış ve genetik danışma önerilmiştir.Bu sonuçlar hakkında düşüncelerinizi ve tadavi başarısı ile ilgili görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Saygılarımla,iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle anneniz için çok geçmiş olsun. Annenizin hastalığı hemoto-onkolojiyi ilgilendirmektedir. O yüzden bir hemato-onkologa şahsen başvurmanızı öneririm. Bu konuda bir isim isterseniz Antalya'da hizmet veren Prof Dr. İhsan Karadogan'ı öneririm. Saygılarımla..

17 Mart 2016 12:34