ÇA
Soru Sahibi
6 Ocak 2014 14:24

BÜYÜMÜŞ LENF NODLARI...

HOCAM 2007 EYLÜL DOĞUMLU OGLUM, 2012 MAYIS AYINDA İNVAJİNASYON GEÇİRDİ.MAKATTTAN SIVI VERİLEREK BU TIKANIKLIK AÇILDI.2012 ILINDAN BU YANA TAKİPTE..USG YAPTIRIYORUM.*** *** ** TARİHİNDE YAPTIRDIĞIM TÜM BATIN USG DE ,BATIN SAĞ ALT KADRANDA MEZENTERİK YERLEŞİMLİ EN BÜYÜĞÜ 17*7 MM BOYUTUNDA 3-4 ADET REAKTİF LENF NODU MEVCUTTUR.KARACİĞER 118 MM OLUP BOYUTLARI ARTMIŞTIR.KONTURLARI MUNTAZAMDIR.PARANKİM EKO STRÜKSÜSÜ HOMOJENDİR.HEPATİK VE PORTAL VENLERİN ÇAP VE DAĞILIMLARI NORMALDİR.İNTRAHEPATİK SAFRA YOLLARINDA DİLATOSYON VE KALKÜL SAPTANMADI.KARACİĞER İÇERİSİNDE SINIRLI LEZYON İMAJI TESPİT EDİLMEDİ. DAHA ÖNCEKİ ULTROSONLARINDADA LENF NODU MEVCUTTU.SONDAN BİR ÖNCEKİ USGYE GÖRE LENF NODLARI BİRAZ BÜYÜMÜŞ GİBİ.AYRICA Ü.S.Y.E. GEÇİRDİ.ANTİBİYOTİK KULLANDIK BUGÜN BİTTİ.BOĞAZ ÇEVRESİNDE DE LENF NODLARI ELE GELİYOR.VALLA ANLAYAMADIM.BU KARACİĞER BÜYÜKLÜĞÜ NEDEN KAYNAKLANIMŞ OLABİLİR?LENF NODLARI DA KAYBOLMUYOR BUNUN SEBEBİ NEDİR?ANTİBOYİK AGUMENTİN BU KARACİĞER BÜYÜKLÜĞÜNE SEBEP OLUR MU?BU AŞAMADA YAPMAM GEREKEN NEDİR?HOCAM YARDIMLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ali Muslu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

büyümüş lenf nodları geçirilmiş üsye ile ilişkili olabilir, üsye'lerin büyük çoğunluğu viral olup aslında antibiyotik gerektirmez. büyümüş lenf nozlarının normale dönmesi 2-3 ay kadar zaman alabilir. bu durumda yaptırmanız gereken bazı kan testleri var. bunlar tam kan sayımı(hemogram), sedimantasyon, crp, KARACİĞER ENZİMLERİ(AST, ALT) İLE TAKİP EDİLSİN BUNLAR NORMAL İSE 2-3 AYLIK ARALARLARLA USG TAKİBİ ÖNERİRİM. BEN BODRUM UNİVERSAL HOSPİTALDA ÇALIŞIYORUM, BODRUMA GELME DURUMUNUZ OLURSA OĞLUNUZU MUAYENE EDERİM. TLF. *** *** **

31 Ocak 2014 11:32