SK
Soru Sahibi
2 Mart 2014 14:13

Boğazımda tıkanıklık hissi

İyi günler ben yaklaşık 10 gündür reflü için ilaçlar kullanıyorum. Largopen 1g, Macrol 500mg ,pulcet ,meteospamyl ve rennie duo şurup. Yaklaşık 5 gündür de boğazımda bir tıkanıklık hissim var ve bu beni çok rahatsız ediyor acaba kullandığım ilaçlardan olabilir mi bu hissin sebebi ? Bir de bugün dilimde daha çok arka kısımlara yakın kararma oldu antibiyotik yüzünden olmuş olabilir mi ? Teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Kaan Bey, Umarım reflu tanısı özofagogastroskopi ertesi konmuştur. Eğer bu tip bir tanı yaklaşımı ertesi konmuşsa güvenirlik katsayısı yüksektir. Yani bunca tedaviyi hakkeden bir tanıdır konan. Zira, tahmin ettiğinizgibi dilde gözlediğiniz renk farklılıkları antibiyotik yan etkisine bağlı olabilir. Büyük abdestte de kıvam yumuşaması ve sümüksü vasıf oluşabilir. Bence durumunuzu lutfen müdavim hekiminize de danışınız. Bu aşamada zire önerim Sodium bicarbonate li gargaralar ve ağız içi temizliği yapmanız, flora sorununu engellemek için de reflor gibi bir ilacı kullanmanızdır. Ağız içi için içinde metilen mavisi bulunan mevzii uygulamalı ilaçlar da kullanılabilir. YİNE DE SON KARAR MUDAVİM HEKİMİNİZİNDİR...DURUMUNUZU BİLEN VE DEĞERLENDİREN ODUR. Dolayısiyle kuşkusuz en DOĞRU kararı da kendileri verecektir. Esenlik dilerim

3 Mart 2014 12:08
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Kaan Bey, Umarım reflu tanısı özofagogastroskopi ertesi konmuştur. Eğer bu tip bir tanı yaklaşımı ertesi konmuşsa güvenirlik katsayısı yüksektir. Yani bunca tedaviyi hakkeden bir tanıdır konan. Zira, tahmin ettiğinizgibi dilde gözlediğiniz renk farklılıkları antibiyotik yan etkisine bağlı olabilir. Büyük abdestte de kıvam yumuşaması ve sümüksü vasıf oluşabilir. Bence durumunuzu lutfen müdavim hekiminize de danışınız. Bu aşamada zire önerim Sodium bicarbonate li gargaralar ve ağız içi temizliği yapmanız, flora sorununu engellemek için de reflor gibi bir ilacı kullanmanızdır. Ağız içi için içinde metilen mavisi bulunan mevzii uygulamalı ilaçlar da kullanılabilir. YİNE DE SON KARAR MUDAVİM HEKİMİNİZİNDİR...DURUMUNUZU BİLEN VE DEĞERLENDİREN ODUR. Dolayısiyle kuşkusuz en DOĞRU kararı da kendileri verecektir. Esenlik dilerim

3 Mart 2014 12:08