MM
Soru Sahibi
1 Eylül 2014 20:56

boğazda şişlik

hocam kolay gelsin annem 46 yaşlarında.. Romatoid artrit ve HT hastası bunun yanında kalp kapakçığında da sorun var.. 2 ay önce boğazının altında sivilce gibi bir çıkıntı olmuştu ..her geçen gün daha da büyüdüğünü ve arttığını söylüyordu annem 13 gün önce biyopsi alındı hala sonuç çıkmadı fakat biyopsi sonrasında boğazında ki o ufak yer daha da büyüdü ve sertleşti şuan iç kısımda daha çok yayıldı ve dış kısmı sert ve kızarmış durumda.. Biyopsi çıkmadı sizce bu durum ne olabilir kitle yada bir yağ bezesi olabilir mi...yayılması kötü huylu olduğunu mu gösterir

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sevil Bavbek
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Hızlı yayılması kötü gösterge olabilir ama pekala tüberküloz lenfadenit de olabilir. Romatoid artrit için bağışıklık baskılayıcı tedavi alıyorsa (kortizon, metotreksat vs) infeksiyon da düşünülmeli

2 Eylül 2014 08:37