ÇA
Soru Sahibi
26 Haziran 2016 17:42

Böbreklerden birinde büyüme

Hocam Merhaba, Çocuğumuz henüz 26 günlük. Sağ böbreğinde büyüme olduğu söylendi. Gebelik esnasında yapılan dopplerde çıkan sonuç aşağıdaki gibidir Gebelik Doppleri: - Sol böbrek pelvis renalis AP çapı 3,7mm, sağ 2,8mm ölçüldü. Böbrek ekojenitleri normal. Bu sonuca göre doktorumuz doğumdan sonra tekrar ultrason çekilerek kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Bizde bebek 15 günlük iken bir ultrason daha çektik. Onunda sonucu aşağıdaki gibidir. 15 Günlük ultrason sonucu: Üriner sistem USG incelemesi: Her iki böbrek doğal lojunda izlenmiştir. Sol böbrek 7,6x22x48mm, sağ böbrek 8x21x47mm boyutundadır. Sağ böbrek pelvikaliksiel yapıda 10x12mm'lik ektazi görülmektedir. Sol böbrekte ektazi ile böbreklerde taş, solid veya kistik kitlesel oluşum saptanmadı.Mesane dolumu yetersiz olup değerlendirilmemiştir. Bu sonuçlara istinaden doktorumuz bizi Çocuk nefrolojisi bölümüne görünmemizi önerdi. Çocuk 24 günlük çekilen ultrason sonucu aşağıdaki gibidir. 24 günlük ultrason sonucu: Üriner Sistem Us: Sağ böbrek normal lokalizasyonda olup boyutları 51x25mm ve PK:7mm'dir Parankim ekojenitesi olağandır. Pelvikaliksiyel yapılarda minimal ektazi izlenmiş olup Pelvis AP çapı 4.5mm ölçülmüştür. Sol böbrek normal lokalizasyonda olup boyutları 46x20mm ve PK:7mm'dir Parankim ekojenitesi olağandır. Pelvikaliksiyel yapılarda minimal ektazi izlenmiş olup Pelvis AP çapı 5.5mm ölçülmüştür. Mesane duuvar kalınlığı olağandır. İntra-lümünal sonopatoloji saptanmamıştır. Bu sonuçlara göre ne yapmamız gerekir. Bizlere yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederiz. Hayırlı işler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Osman Dönmez
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi , Çocuk Romatolojisi

Öncelikle geçmiş olsun Bebeğin tam olarak değerlendirilip muayene edilmesi gerekir. Muayene edilmeden net bir şey ifade etmek uygun olmayabilir. Prof. Dr. Osman Dönmez Muayenehane tel: *** *** **

26 Haziran 2016 20:15