va
Soru Sahibi
26 Kasım 2013 20:01

bobrek kanalı genişlemesi

Merhaba hocam *** *** ** dogumlu erkek bebeğimizin *** *** ** tarihli ultrason cekiminde sağ böbrek pelvikaliksiyel yapıları minimal belirgin pelvis çapı 6 mm *** *** ** tarihli ultrason cekiminde sağ böbrek pelvikaliksiyel yapıları minimal belirgin pelvis çapı 8 mm, tas bulgusu saptanmadi mesane dolumu suboptimal Lümende belirgin patoloji saptanmadi seklindedir. Ayrıca *** *** ** tarihli idrar tahlilinde lökosit, eritrosit, yassi epital 1 ( bir ) diğer değerler normal fakat ayni tarihli idrar kültüründe Klebsiella spp. Koloni sayisi 1000 CFU / mL, staphylococcus - aureus koloni sayisi *** *** ** CFU / mL, penisilin dirençli oksasilin ve trimetoprim - sulfametaksazol duyarlı bakteri ve PNL görülmedi seklindedir. Bu durumlar göz alındığında oglumuzun sağlığı ile ilgili ne yapmaliyiz Nasil bir yol izlemeliyiz enfeksiyon olmaması icin neler yapabiliriz bobrek genişliği cok mu, çocuk doktoru 10 mm geçmediği sürece önemli degil dedi ama biz çok endişeliyiz sünnet yaptırmak çözüm olur mu böbrek genisliginin düzelmesi icin yardımlarınızı bekliyorum hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Cihangir Akgün
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. İdrar yolu enfeksiyonu tanısını koymada idrar torba yöntemi ile alınmışsa yanlış pozitiflik oranı çok yüksek. Dolayısı ile sonda ile idrar alınarak üreme doğrulanmalı. Pelvis çapı ile ilgili son yaklaşım 7 mm nin üzerindeki değerler için ileri araştırma yapılması yönünde. Bunun için size en yakın çocuk nefroloji merkezine başvurmanızı öneririrm. Sünnetin çok faydası var. İdrar yolu enfeksiyonu sünnetsiz çocuklarda *** *** ** kat daha fazla görülebiliyor ancak sünnet için çocuk cerrahisi ile beraber değerlendirip ona göre karar veriyoruz. çünkü erken sünnetinde bazı cerrahi sıkıntıları olabiliyor. Sağlıklı günler.

28 Kasım 2013 08:58