AE
Soru Sahibi
21 Eylül 2015 15:20

Beslenmede isteksizlik lütfen yardım..

Merhaba hocam Dün 6 ayını dolduran bir kızım var. Boy 63cm kilo 6220gr baş çapı 41,5cm.(2700gr ve 47cm olarak doğdu) kilo alımı hep alt sınırlarda olduğu için yaklaşık 2 aydır her öğün 60ml devam sütü ile desteklemeye çalışıyoruz. 3. Aydan beri emmeye ve dışarıdan beslenmeye isteksiz(Anneyi sadece uyurken emiyor) oyun ve ilgisini çeken nesneler ile aldatarak ağlaya sızlaya başlarda biberonda almadığı için mama ve anneden sağılan sütü kaşık ve ilaçlar içinden çıkan enjektörler ile vermeye çalıştık. kızım biberonu veya kase içerisinde kaşık gördüğü an hiç tatmadan dahi öğürüyor. Mama yada ek gıdalar ağzına ilk temas ettiği anda mutlak öğürme refleksi var. Zaman zaman öğürmeyle kustuğu da oluyor. Zaman zaman ise hiç öğürmeden kusmadan mamayı isteksiz ama içtiği oluyor. 60ml mamayı bitirmesi için zorladığımızda ise şelale gibi kusuyor. Ancak tarhana çorbası sebze çorbası ve yoğurt gibi ek gıdaları oldukça istekli olarak yiyor.(ilk kaşık hariç) İshal, Ateş gibi bir durum yok. Keyfi ve neşesi oldukça yerinde Farklı mamaları denedik sonuç aynı. Karın ultrasonu yapıldı herhangi bir sorun olmadığı söylendi. Nasıl bir yol izlemeliyim doktorumuz altında yatan bir hastalık olmadığını düşündüğünü ancak durumu yorumlamakta zorlandığını dile getiriyor. Ne yapmalıyım? Ayına göre Kızımın gelişimi nasıl. Anne ve baba olarak beslenme esnasındaki kusmalarından çok endişeleniyoruz. Yardım ve yönlendirmelerinizi bekliyoruz. Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Vildan Ertekin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Engin bey iştahsızlık çocuk ciddi sorun.mutlaka çocuk gastroenterolojiye müracaat edin

2 Ekim 2015 05:31