DS
Soru Sahibi
31 Aralık 2013 22:42

benim 7 yaşında kız sürekli hasta oluyor

hocam merhaba bugün yine doktora gittik bademcik ve geniz eti var aldırmaya ble fırsat vermiyor sürekli hasta oluyor 7 yaşında kızım var. bugün kulakta iltihap vardı boğazı yine şiş kıvranıp duruyor.doktor macrol yazdı şu an ben size yazarken içeride dilim acıyor diye uyumuyor bir türlü napcaz bilmiyorum bunun muadili dil yakmayan bir ilaç yokmu onu alsak zaten bittik boğazı sürekli hasta birde bu ilaç yüzünden dilim diye kıvranıyor tavsiyeniz ne hocam...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Fazilet Karakoç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Göğüs Hastalıkları

Merhaba, geçmiş olsun Bademcikler ya da geniz etinin büyüklüğü nedeni ile üst solunum yollarında gece uyku apnesine yol açan bir tıkanıklık var ise bademciklerin alınması gerekebilir. Hasta olmadığı zamanlarda da devamlı horlaması olan çocuklarda ameliyata ihtiyacının belirlenebilmesi için en güvenilir test uyku çalışmasının yapılmasıdır. Bademcik büyümesinin çene yapısını bozduğu durumlarda ya da bademcik etrafında abse oluşuyor ise ameliyat gerekir. Son bir yılda 7 defa veya
 son iki yılda yıl başına 5´şer defa veya
son üç yılda yıl başına 3´er defa ya da daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçiren çocuklarda bademciklerin alınması gerekebilir. Ne yazık ki birçok antibiyotiğin tadı oldukça kötü:(( Bu konuyu tedaviyi öneren hekim ile konuşmanızda fayda var.

5 Ocak 2014 18:28