ÖC
Soru Sahibi
3 Kasım 2013 21:15

Bebeğimiz sürekli öğürüyor. Midesi bulanıyor :(

Hocam öncelikle vereceğiniz değerli cevap ve bilgiler için çok teşekkür ederim. 8 Aylık bir erkek bebeğimiz var. 2 hafta öncesine kadar hiçbir problemimiz yoktu. 5 aylıkken sağlık ocağından kan ilacı vermişlerdi. Bebeğimiz tadını sevmediği için içirmedik. 7 aylık olduğunda ise kan testinde kan sayımı biraz düşük çıktı ve bizde korktuğumuz için doktorumuzun önerdiği farklı bir ilacı denemeye başladık. Bebeğimiz bunu da içmedi. Meyve suları ile karıştırarak denedik fakat başarılı olamadık. İlacı hissettiği anda böğürüyor ve en az 1-2dk bu durum sürüyordu. Bende ısrarcı olmamak adına ilacı kestim. 2 haftadır ilacı vermiyoruz. Değerli hocam, sorun şu ki ilacı kesmiş olmamıza rağmen bebeğimiz gün içerisinde aynen ilacı aldığı zamanki gibi böğürüyor. Kusma yok fakat bu durum bizi çok endişelendirdi. Reflü telaşı ile doktorumuza tekrar götürdüğümüzde ise; aklınıza kötü şeyler getirmeyin, kusmuyorsa sorun yoktur. Bebek sağlıklı ve kilo alımı normal dedi. Benim endişem ise ilacı 2 haftadır kullanmamıza rağmen, bebeğimizin halen aynı ilacı verdiğimiz dönemdeki gibi öğürmesi. Çok zorlanıyor ve bu durum onu çok rahatsız ediyor. Başladığı zaman yaklaşık 2-3dk geçmiyor ve günde 3-4 kere tekrarlayan bir durum. Dediğim gibi kusmuyor şükür ama o halde görünce biz kendimizden geçiyoruz. Doktorumuzun tavsiye ettiği kan ilacı herhangi bir yan etki yapmış olabilir mi? Bu ilaçtan önce kesinlikle böyle bir sorunumuz yoktu hocam. Belli tahliller yapmadan ve bebeği görmeden yorumlamak çok zor ve imkansız biliyorum lakin engin tecrübeleriniz ışığında yaşadığımız durumun sebepleri ile ilgili bir ön bilgi aktarabilirseniz minnettar kalırız. Saygılar sunar, iyi çalışmalar dilerim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Deniz Ertem
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

marhaba, demir damla veya şurup bazı bebeklerde mide ile ilgili irritasyona bağlı yazdığınız yakınmalara neden olabiliyor ama ilacı kesince (iki hf önce kestiğinize göre) genellikle bu tür yakınmalar geçer. 2 olasılık var birincisi ilacı etkisi dvm ediyor ve düzelecek, ikincisi aslında başka bir sinirim sitemi sorunu var ama hafiti ve demir ilacı ile belirgin hale geldi. Şimdi ilacı kestiğiniz halde bu sorunu yaşıyorsunuz. Biraz takip edin iyi bir çocuk dr. bunun ayrımını yapacaktır. sağlıklı günler.

3 Kasım 2013 22:34
ÖC
Soru Sahibi

Hocam ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Bebeğimizin doktoru idrar tahlili yaptırdı ve tahlilleri normal çıktı. Bebeğimizin öğürmesi halen devam ediyor. 1-2 kere kustu fakat, çok özür dileyerek söylüyorum bugün kustuğunda rengsiz balgam gibi çıkardı. 7 Aylıkken yaptırdığımız kan testinin sonuçlarını da aşağıda sizinle paylaşmak isterim. İnternet üzerinde hekimlik veya hasta tedavisi yapmanın mümkün olmayacağını biliyorum fakat engin bilgi ve tecrübelerize dayanarak öngörünüzü paylaşırsanız minnettar kalırım. Bizim başımıza gelse gerçekten sorun değil konu bebekler olunca insan çaresiz kalıyor. Ben özellikle sizin görüşünüzü almak isterim ve çok sevinirim. Ne yazık ki aynı şehirlerde olmadığımız için size başka türlü ulaşma şansım yok. Sizin düşünceleriniz ve görüşleriniz benim için çok önemli. Şimdiden çok teşekkür ederim. Kan testimiz : http://j1311.hizliresim.com/1h/7/u9ws4.png

7 Kasım 2013 21:34
Prof. Dr. Deniz Ertem
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

MERHABA KUSMA/ÖĞÜRMEYE NEDEN 1. BEBEĞİN PÜTÜKLÜ BESİNLERLE İLGİLİ SORUNU OLMASI (BLENDERİZE GIDA VERİLDİĞİ İÇİN ÖĞRENEMEMİŞ OLABİLİR) 2. ENFEKSİYONLAR (YENİ YAPIOLMIŞ DIŞKI KAN VE İDRAR TAHLİLLERİ İLE ARAŞTIRLMALIDIR) 3. REFLÜ BUNLARIN ARAŞTIRLMASI GEREKİYOR GEREKİRSE BİR ÇOCUK GASTROENTEROLOJİ UZM. DANIŞIN DERİM. SİZE YARDIMIM BU ÖNERİLERLE SINIRLI MAALESEF GEÇMİŞ OLSUN

8 Kasım 2013 23:30