YA
Soru Sahibi
16 Temmuz 2014 15:10

Bebeğimin bezindeki turunculuk

3,5 aylık kız bebeğimin bezinde yaklaşık 10 gündür turunculuk var, adıyamanda anestezi doktoru olarak görev yapmaktayım. Sıcaklık 35-36 derece.yaptığımız titde idrar yolu enfeksiyonu saptadık. Lökosit 15 hemoglabin pozitif dansite 1020 geldi. Pediatristimiz önerisiyle antibiyotik başladım anne sütünü çok az aldığından mama ile besleniyor her öğün yaklaşık 120 cc mama içiyor günde yaklaşık 150 cc süt sağıp veriyorum bu süreçte biberonla bir miktar sı da verdim yine öneriyle. İdrar kültüründe üreme olmadı böbrek usg normal izlendi. Antibiyotik sonrası birkaç gün geçen bu durum 2 gündür tekrar başladı. Sanırım doktor olsamda deneyimzlik çok ağır basıyor. Bebeğimin keyfi yerinde ateşi yok hergün kaka yapıyor. Bu durum için beni bilgilendirebilirseniz çok sevimirim. Şimdiden teçekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Cihangir Akgün
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Dr. Hanım idrarda piyüri sizinde bildiğiniz gibi her zaman enfeksiyon anlamına gelmez zaten idrar kültüründe de üreme olmamış. Aynı zamanda hematüri de mevcut. Size tavsiyem idrar kültürünü tekrar etmeniz beraberinda spot idrarda Ca ve kreatinin bakmanız ayrıca bebeğinize su başlamadıysanız su içirmeye başlamanız olacak. Sonuçlar için beni telefonla çalıştığım hastaneden arayabilirsiniz. Meslektaşıma memnuniyetle yardımcı olurum. Sağlıklı günler.

21 Temmuz 2014 16:56