kk
Soru Sahibi
4 Şubat 2014 10:00

bebegimde böbrek genişlemesi var

iyigünler hocam. gebelıgımde fark edılen çocugumda böbrek genişlemesı var. suan 3 aylık. ultrason sonuçarı şöyle. sağ böbrek uzun aksında 54mm sol böbrek uzun aksında 57mm ölçülmüş olup parankim kalınlıkları bilateral 8mm dir. parankim ekojeniteleri normaldir. sağ böbrek toplayıcı sistemi minimal dilate olup renal pelvs AP capı 7mm ölçüldü. sol böbrek toplayıcı sistemi orta derecede dilate olup renal pelvisi 15*18(AP*TR) mm ölçüldü. taş saptanmadı.mesanesının konturları ve duvar kalınlıgı normaldr. lümen içinde taş kitle izlenmedı . bilateral üreter alt uçları normal görunumde izlenmektedır.idral tahlilleri temiz çıktı. ne yapmalıyım bu durumda ben gittimiz dr sintografı mag3 vesare bişey istemedi sadece ultrason ve idral tahlillerine bakıyor. bactrim diye bir ilaca başlattı bu hafta. durum çok mu kötü biz ne yapmalıyız ameliyat gerekli mi böbreklerine zarar verir mi. çocugumun yasantisini etkiler mi gecebilir mi. utrasondaki durum çok mu vahim.şimdiden teşekkürler.lütfe cevaplayın

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Cihangir Akgün
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bahsettiğiniz AP çap değeri fizyolojik sınırların üzerinde. Profilaksi (gece ilacı) başlanmış. Yine de ultrason takibi ve gerekirse sondalı film ve MAG 3 çekilmeli. Size en yakın çocuk nefroloji plk e başvurunuz.

17 Şubat 2014 15:01