YM
Soru Sahibi
24 Ekim 2016 02:27

arka çapraz bağ yırtığı?

mrb hocam.ben 3 ay önce halısaha maçında sakatlandım.mr raporu şöyle diyor: sol diz mrg incelemesinde patello-femoral ve femoro-tibial eklem mesafeleri normal genişliktedir.lateral patellar tilt mevcuttur.lateral eklem yüzlerinde postkontüzyonel kemik iliği ödemi izlenmiştir.popliteal fossa derin fasiyal planlarda ince lineer sıvı alanları mevcuttur.prepateller yumusak dokular olagandır.medial menisküs ön-arka boynuzda grade 2 dejenerasyon, arka boynuzda deplase yırtık ? görünüm mevcuttur.lateral menisküs normal form ve sinyal özelliği göstermektedir,yırtık saptanmamıstır.ACL ve PCL de parsiyel rüptür izlenmiştir.medial kollateral baglar normaldir.LCL de evre 2 injury bulguları izlenmiştir.sonuç: postkontüzyonel değişiklikler. şeklinde raporum.3 ay gecmesine ragmen harekette kısıtlılık ve dizde ağrı hissi mevcut.acaba amelyat gerekir mi ya da amelyatsız fizik tedavi ile düzelirmi.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. İhsan Önder Albayrak
Ortopedi ve Travmatoloji

artroskopik ameliyat olarak düzelebilirsiniz. çok geçmiş olsun.

29 Kasım 2016 16:10