ab
Soru Sahibi
11 Ekim 2013 19:52

Annemde işitme kaybı var

hocam size annemin kulak emarını gonderiyorum: Annem 3 ay önce beyninde anevrizma sebebıyle beyın ameliyatı oldu ameliyattan sora kulagında biraz işitme kaybı oldu bu yüzden doktora gittik doktor emar istedi. Emarın sonucuu yorumlarsanız cok seviniriz. Koronal kesitlerde T2 agırlıklı incelemelerde sağ periventriküler T1 ve T2 agırlıklı incelemelerde hiperintens lezyon alanı izlenmektedir. Bunun dışında sağ frontal subkortikal ak madde yerleşimli ve corpus callasum splenium yerleşimli sperik konfigürasyonda T2 hiperintens alanlar izlenmektedir. Ayrıca tanı açısından hastanın kontrastlı kranial MR inceemesi ile tetkiki önerilir

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

BURCU HANIM KIZIM, ANNENİZE GEÇMİŞ OLSUN. POSTOP. HANGİ KULAKTA NE TİP İŞİTME KAYBI OLDUĞUNU SÖYLEMEMİŞSİNİZ. BEN "SAĞ" DİYE KABUL EDİYORUM. İŞİTME KAYIPLARI- a. kondüktif, b. sensorinöral, c.mikst tiplerde olabilir. BEN YİNE VARSAYIMSAL OLARAK "SENSORİNÖRAL" OLARAK KABUL EDİYORUM. BÜTÜN VARSAYIMLARIMIN GERÇEKTEN DE ÖYLE OLDUKLARINI BİR AN İÇİN KABUL ETSEK- ki böyle bir yaklaşım ASLA bilimsel olamaz- İŞİTME KAYBININ SANTRAL- SENSORİNÖRAL OLDUĞUNU DÜŞÜNEBİLİRİZ. AYRICA ANNENİZİN YAŞI, BİRİNCİ VE İKİNCİ DERECEDE AKRABASINDA İŞİTME KAYBI OLANLARIN BULUNUP BULUNMADIĞI, YİNE BU AKRABA ARASINDA CRANİAL ANEVRİZMA VEYA MALİGNANSİ BULUNUP BULUNMADIĞI HUSUSLARINDA DA BİLGİLENDİRMEMİŞSİNİZ BENİ. SADECE "KONTRASTSIZ BİR MRI TETKİKİ İLE HÜKÜM VERMEK YANLIŞ OLUR. BİZ LABORATUVAR BULGULARINI- GÖRÜNTÜLEME DAHİL- YARDIMCI TANI VASITALARI OLARAK GÖRÜR VE ÖYLECE KABUL EDERİZ. SADECE BUNLARA DAYANARAK HASTA İÇİN KESİN KANI İFADESİ HEKİM İŞİ DEĞİL HUDİNİ - meşhur illüzyonist- İŞİ OLUR VE KUŞKUSUZ YANILTICIDIR. dOLAYISİYLE LUTFEDER EKSİK BİLGİLERİ TAMAMLARSANIZ SİZE DAHA FAZLA YARDIMCI OLABİLECEĞİME İNANIYOR, SİZİN VE ANNENİZ HANIMEFENDİNİN BAYRAMINIZI İYİ DİLEKLERLE KUTLUYORUM.

17 Ekim 2013 20:37