ja
Soru Sahibi
11 Temmuz 2014 13:58

Anestezi bölümü

Merhaba, tercih dönemi içerisindeyim.. Anestezi bölümünü düşünüyorum ama internet ortamında hem iyi hem kötü yorumlar var, bunlar kafamı çok karıştırıyor.Size sormak istedim. Çalışma saatlerinin çok fazla olduğu ve maaşlarınında az olduğu söyleniyor.Bu konudaki yorumunuzu almak istiyorum. Ve uzmanlığa geçmek zor mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yalım Dikmen
Anestezi ve Reanimasyon

Sevgili Ayşin Kaya, üniversite sınavlarında anestezi bölümü dediğinize göre anestezi teknikerliğinden bahsediyorsunuz. Anestezi teknikerliği, ameliyat sırasında anestezi uzmanı ile birlikte bir hastanın uyutulması, anestezi sırasında kullanılan ilaçlar, malzemeler ve cihazların hazırlığı, bakımı vb işlerle uğraşan önemli bir meslek dalıdır. Bu meslek ameliyathanelerde yapıldığı için anestezi teknikerlerinin ömrünün büyük kısmı kapalı, steril bir ortamda geçer. Çalışma saatleri ameliyathanenin iş yüküne bağlıdır ve kurumdan kuruma farklılık gösterir, kazanç konusunda çok fazla bilgim yok ama bu da hastaneden hastaneye farklılık gösterecektir. Maaş konusunda herhalde iki yıllık yüksek okul mezunlarının kazancı bellidir. Uzmanlık eğer anestezi uzmanlığı ise, önce tıp fakültesi okumanız, doktor olduktan sonra dört sene uzmanlık eğitimi yapmanız gerekiyor. Şimdiden kolay gelsin.

16 Temmuz 2014 08:30