DM
Soru Sahibi
22 Ekim 2015 19:23

amilaz yüksekligi hakkinda

Merhaba hocam, Benim mart ayindan beri yaptirdigim amilaz testinde degerlerim *** *** ** araliginda hep 130 çıkıyor.mr ve ultrason sonuclarında herhangi bir sorun gözükmüyor.lipaz degerim de normal ama amilazın degeri neden hala yüksek bilmiyorum.Endoskopide sadece helikobakter pozitif ve inaktif yüzeyel gastrit yazıyor..Amilaz la ilgili nasil bir sonuca gitmeliyim.. Tesekkur ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. KORAY Tuncer
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Merhaba, Amilaz tek başına pankreas ile ilgili bir enzim değil, barsak sorunları, tükürük bezi sorunlarında da yükselebliyor. Lipaz normal olduğu için pankreas sorunu olma olasılığı düşük görünüyor. Zaten görüntüleme yöntemleri de pankreas ile ilgili bir sorun ortaya koymamış. Geçmiş olsun.

23 Ekim 2015 16:08