ym
Soru Sahibi
3 Haziran 2014 13:46

Alerjil Astım

İyi günler doktor hanım, benim 6 yaşındabir oğlum var. İki yıl önce suçiçeğinin ardından zatüre başlangıcı teşhisi ile ağır bir hastalık geçirdik. Geçen yıl neredeyse her ay üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle antibiyotuk kullandık. Üç ayrı doktorun farklı farlı teşhisleri oldu. Alerjisi olduğu söylendi, geniz etinin çok büyük olduğu belirtildi. Neyse sonuçta geçen yıl mayısa ayında geniz eti ameliyatı oldu. Bu kış mevsimine kadar hiç hasta olmadı. Bu kış bir kez yine üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle ( çok fazla öksürüyordu) agumentin 600ml ve ventolin kullandı. Doktorumuz hiç bronşit geçirdi mi ciğerlerinde hırıltı var demişti. İlaç bitti bir ay kadar iyiydi ardından yine öksürük başladı. Geceleri çok daha şidetli bir öksürüğü oluyor ve aşırı terliyor. Gece en az iki kez sırtına havlu koyuyorum. Bugün yine doktora gittik. Akciğer filmi çok kötü çıktı. Sol ciğerinin yarısı pusluydu. Kanın Bize Ventosal, Flixotide inhaler, Macrol 250mg ve prednol-l 20 mg ( 3 ampul) yazdı. Benim sorum şu prednol-l 20 mg ampulün çok fazla yan etkisi var. Bu ilacı kullanmak zorunda mıyız?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Fazilet Karakoç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Göğüs Hastalıkları

Çocuğunuz değerlendiren hekim ben olmadığım için ilaçalrı ile ilgili bilgi vermeme doğru olmaz. Ama çocuğunuzu bir çocuk göğüs hastalıkları hekimine götürmenizde fayda var. Yazın geri kalanında sorun olmasa bile Eylülden itibaren benzer şikayetler başlar ise bazı koruyucu ilaçlar kullanılması ya da bazı tetkiklerin yapılması gerekebilir. Slm

15 Haziran 2014 23:47