SC
Soru Sahibi
6 Ocak 2018 23:32

Akciğere metastaz

Merhabalar hocam annem göğüs kanseriydi sağ göğsü alındı aradan iki yıl geçti miyomları için kontrole gittiğinde hastalıgın tekrar rahimde başlayıp akçiğerine sıçramış oldugunu öğrendik uterus fundusunda yaklasık 75x72mm boyutlarında lobule konturlu kitlede heterojen tarzda artmış fdg tutulunu gözlenmektedir tanımlanan artmıs metabolik odakların uterus kaynaklı primer malıgn bir tümöre ve onun lenf nodu ve akciğer metastazlarına bağlı olduğu değerlendirilmiştir denmektedir bilgi verebilirmisiniz konu hakkında teşekkür ederim

4 cevap
Cevaplar (4)
Prof. Dr. Özlem Sönmez
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba , Öncelikle geçmiş olsun. Uterusdaki memeden bağımsız bir ikinci tümör gibi görünüyor. Biopsi yapıldıktan sonra kemoterapiye başlanır. annenizin genel durumu iyi ise tedaviden vazgeçmeden devam edin. Ailede başka kanser varsa genetik danışmanlık alınabilinir.

19 Ocak 2018 09:02
SC
Soru Sahibi

Merhabalar cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Hastanın genel durumu iyi tesadüfen öğrendiğimiz bi durumdu belirtileri belli değildi kemoterapiden sonra nasıl bi yol izlememizi önerirsiniz bu tarz durumlarda hastalığın gerileme ihtimali varmıdır çok teşekkürler iyi günler

19 Ocak 2018 09:16
Prof. Dr. Özlem Sönmez
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Hastanın kemoterapiye verdiği cevaba göre değerlendirlir

22 Ocak 2018 19:15
SC
Soru Sahibi

Hocam merhabalar kemoterapi işe yaramamış maalesef ve akciğerdeki kitle büyümüş öksürüğü çok arttı şimdi akciğerden biopsi yapılcak ve veremle birlikte akciğer kanseri olabilir die şüphelenilio ne yapsak öksürüğü azalmadı öneriniz varmıdır eğer veremden se öksürük tedavi süresi değişirmi öneriniz nedir teşekkürler..

23 Mart 2018 12:10
Prof. Dr. Özlem Sönmez
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Biopsis çok şeyi aydınlatacaktır. hastanın genel durumuna ve biopsi sonucuna göre tedavi yönlendiriliri

16 Nisan 2018 09:24
SC
Soru Sahibi

Biyopsi yapıldı fakat durumu hergün kötüye gitti yoğun ağrıları başladı öksürme çoğaldı en son her yediğini kusmaya başladı bağırsağındada tümör var tıkadı denildi şimdi hastaneye yatırıoruz bu noktadan şifa bekleyebilirmiyiz terminal dönem mi demek oluyor

16 Nisan 2018 09:37
Prof. Dr. Özlem Sönmez
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Malesef Tam şifa olması pek mümkün değil ama rahatlatılacağını ve tedaviye devam edilebilineceğini umuyorum

16 Nisan 2018 10:40