ŞB
Soru Sahibi
27 Nisan 2016 10:36

akciğer kanseri

66 yaşında annemiz egfr 21 + , akciğer adeno ca , sol altta primer multiple kemik med.. beyin medimiz var.. şuan sol plevral effüzyonu var... sisplatin+ gemzar 6 kür aldı , pemetrex 6 kür aldı , dosataksel 3 kür aldı effüzyona bağlı nefes darlığı artınca dosatakseli kestik..faydalıda olmadı zaten progesyonda şuan. 1. kür tedaviden itibarende 2 yıldır tarceva kullanıyoruz. 2 yıldır tedavisi sürüyor.... Şu gelinen noktada ne önerirsiniz.. afatinib , nivulab önerirmisiniz...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. 2 yıldır tarceva ile tedavi edildiğinizi ve halen tarceva aldığınızı ifade etmişsiniz. Eğer hastalık kötüye gidiyorsa yani progresyon gösteriyorsa tarceva kesilmeli, EGFR mutant hastalarda kullanılabilecek yeni nesil ilaçlar yönünden testler yapılmalı, bu testler sonuçlanana kadar da, hastanın genel durumuna göre tekrar kemoterapi düşünülmeli. Bulunduğunuz bölgede bir tıbbi onkoloğun tüm bu planlamayı yapabileceği düşüncesindeyim. Saygılarımla...

27 Nisan 2016 12:53