ke
Soru Sahibi
14 Ocak 2016 00:59

akciger kanseri, pet pataloji raporlari

Muge Hocam selamlar, Annemin artan bas agrilari sikayeti dolayisiyla MR cekimi yapildi, MR'de Beyinde tumor gorduler cerrahi operasyonla tek noktada bulunan tumoru temizlediler. Cikarilan tumoru patalojiye gonderildi sonrasinda pet yapildi. Operasyon sonrasi beyin MR'i cekildi, tumor tamami ile temizlenmis oldugu goruldu. Pataloji sonucuna gore metastatik adenokarsinoma grade 3 cikti. Pet sonucuna gore ise sadece sag akciger alt lob laterobazal segmentte fissur 20*15mm boyutlarinda irreguler konturlu noduler lezyon suv max 11.7 fdg tutulumu gozlendi. sag hiler lokasyonda suvmax 2.54 fdg tutulumu varmis. boyun, abdominopelvik bolge ve iskelet sisteminde fdg tutulumu fizyolojik sinirlarda imis. Bu asamada tedavi yontemi cerrahi mi olmalidir? sag alt loptaki kotu huylu tumor cerrahi yontemle alinabilir mi? eger alinirsa hastaligin tekrar nuksetme ihtimali nedir? nasil bir tedavi yontemi izlememiz gerektigi hakkinda tavsiyenizi rica ederim. annem sigara kullaniyor. simdiden tesekkurler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Müge Akmansu
Radyasyon Onkolojisi

Annenizin hastalığı beyinde de olduğu için ileri evre kabul edilmekte. Beyne cerrahi yapılması iyi olmuş, Akciğere cerrahi girişim için ve /veya radyoterapi için yada kemoterapi için annenizinn yaşına, genel durumuna göre tedavi programı yapmak gerekir. Genel durumu ve yaşı uygun ise tüm beyin radyoterapisi akciğre cerrahi ve ardından Kemoterapi önerilmekte. Geçmiş olsun

14 Ocak 2016 09:52