11 Temmuz 2017 10:21

Ailesel Akdeniz ateşi

Merhabalar, Fmf hastasıyım Bir özel firmada gece vardiyalı olarak çalişmaktayım. gece nöbet tutmanın hastalığıma tehdit eden bir durumu varmıdır. Ve toprak,Toz ve kömür tozları hastalığıma etkisi varmıdır. En son yaptırdığım tahlil sonuçları. fibrinojen 811.3 crp 225 sedim 8 idrar tahlili bilirubin + negatif protein + negatif

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba, FMF hastalığında bazı temel sorunlarımız bulunmaktadır.. 1. teşhisin gecikmesi 2. tedavinin düzensizliği 3. nasıl olsa ilacı kolşisin denilerek takipte düzensizlik 4. tetkiklerin bize ne dediğini doğru yorumlayamamak... Eğer gerçekten FMF iseni ve gerçekten idrarda protein varsa; şu an atak geçirmektesiniz (tahlillerin yapıldığı sırada), hastalığın vücutta organlar üzerine yaptığı amiloid birikiminden etkilenmiş olabilirsiniz, bu açıdan da idrar analizinizi doğrulamak ve ataksız dönemde de idrarınızı görerek ve biriktirerek protein kaçaklarına bakmak gerekir. Hastalarımız: 1. Aşırı stres ve üzüntü 2. Soğuk 3. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluktan etkilenebilirler ve bu durumlarda atakları tetiklenmiş olur Acil şifalar dlerim..

23 Temmuz 2017 15:50