YA
Soru Sahibi
31 Aralık 2013 11:54

7 aylik kizimin aşiları

Merhaba aydan hanim benım 7 aylik bi kizim var 38 günlük iken eşimin işi nedeniyle. Irak a gelmek zorunda kaldım burdaki aşı periyodu türkiyedekine göre farklı OPV aşisi 6 dozda vuruluyo ve ilk dozuda bebek dogdugunda vuruluyomus ben kızımi turkiyede dogurdugum icin ilk doz vurulamadi ne yapmam gerekiyo cok korkuyorum yardimci olursaniz cok minnettar olurum şimdiden teşekkur ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Tüm bebekler aşılanmasına engel bir hastalığı yoksa çocuk felci aşısı olmalıdır. Primer seri aşılama bir veya iki ay ara ile üç doz 2., 3., 4. veya 2., 4., 6. aylarda ve 16-18 ay arasında dördüncü doz olmak üzere toplam dört dozdan oluşur. Tekrar doz 4-6 yaş arasında (okul öncesinde) uygulanır.OPV 6. ve 18. ayın sonunda; IPA ise beşli karma aşı olarak *** *** **. ayların sonunda yapılır.Yine toplam 6 doz oluyor.Bir ay ara ile aşılarını hemen kaldığı yerden yaptırmaya başlamalısınız.En yakın sağlık kuruluşuna gidip durumunuzu anlatarak aşılarını tamamlayın.

28 Ocak 2014 18:37