sc
Soru Sahibi
30 Nisan 2014 23:29

52 günlük oğlum hala sarılık

Öncelikle merabalar hocam Oğlum 7 günlükken 16 bilirübin değeri ile hastnede ışın tedavisi gördü. Sarılığı 12 ye düştü 18 günlükken sarılığı total bilirübin 12.5 direkt bilirübin 0.83 çıktı. sarılığı geçmeyince 34 günlükken tekrar tahlil yaptırdık totl bilrübin:9.62 direkt bilirübin 0.77 ıktı tsh :4.8 free t4:1.3 her ikiside referans değerleri arasında kanda ve idrarda enfeksiyon yok. keratinin normal çıktı g-6 pd 25 çıktı ref değeri 7-20 arası annesinin alt kan uyuşmazlıklarına bakıldı normal çıktı sadece ast 76 ( ref 0-35 ) alt 43 (ref 0-45) ggt 253( ref 0-122) batın usg normal çıktı GGt ve AST nin yüksek olması dışında anormal olan sonuçlar çıkmadı çocuk küçük olduğu için olabilir dediler 50 günlükken tekrar bilibürin ölçüldü 7.76 çıktı direkt bilibürin ise 0.76 çıktı. Bu uzayan sarılığımız karaciğer hastalığı ile alakalı olbilirmi hocam .Yoksa anne sütü sarılığımıdır. Artık kan aldırmak istemiyorum 60 günlük olunca tekrar kontrole gelin dediler.Ne yapmamızı önerirsizniz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Deniz Ertem
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

MERHABA, VAKTİNDE DOĞAN BİR BEBEKTE 50 GÜNLÜKKEN BİL 7 OLMASI UZAMIŞ SARILIK DEMEKTİR. ANNE SÜTÜNE BAĞLI OLABİLECEĞİ GİBİ CİDDİ HASTALIKLARIN OLMADIĞININ GÖSTERİLMESİ İÇİN BU DENLİ SIK KAN ALDIRILMIŞ BEBEĞİNİZDEN. HAKLISINIZ AMA BU TAHLİLLER GEREKLİ İDİ. BEBĞİNİZİN UZAMIŞ SARILIK AÇISINDAN BUNA NEDEN OLAN HASTALIKLARIN ARAŞTIRLMASI SONUCU HİÇBİR ŞEY ÇIKMAZSA (Kİ ÖYLE ÇIKACAĞINI ÜMİT EDİYORUM) ANNE SÜTÜNE BAĞLIYMIŞ DENİLEBİLİR. ŞİMDİLİK ENDİŞE EDİLECEK BİR ŞEY YOK, TAKİPLERİNİZİ AKSATMAMANIZI ÖNERİRİM SAĞLIKLI GÜNLER

12 Mayıs 2014 13:38