AN
Soru Sahibi
6 Şubat 2011 20:01

39 yaşında 12W4D hamileyim 2li testim de bir problem yokmuş, doktorum SADEC

39 yaşında 12W4D hamileyim 2li testim de bir problem yokmuş, doktorum SADECE yaşımdan dolayı amniyosentez istiyor. ben ve eşimde dawm sendromu olan hiç kimsenin bulunmadığını ,risk grubuna girmediğimizi düşünerek yaptırmak istemiyorum.doktorum 3 lü testti de 16-18 haftalarda yaparız diyor.mantıklısı 2 li ve 3 lü testlerden çıkan sonuçlara göre risk grubuna giriyorsa hastaya amniyosentes yapılması değil mi ? Kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Tonguç Gündüz
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Eskiden 35 yaşın üzerinde her gebe kadına amniosentez öneriyorduk. Son yıllarda artık bu yaş sınırı 37 ye çıkmış durumda. 37 yaşına kadar ikili testinde veya üçlü testinde veya detaylı usgde sorunu olmayan hastaya başka özel durumlar söz konusu değilse amniosentez önermiyoruz. Ancak sizin yaşınız 39 olduğu için direk amniosentez önerilmesi uygun bie yaklaşımdır. Down sendromu ile ilgili olarak illaki aile taraflarınızda olması gerekmez, raslantısal olarak çıkabilir, ileri yaş bir risk faktörüdür ve yapılan 2li ve 3lü testler kesin testler değildir. Yinede son tercih sizindir . Saygılar

6 Şubat 2011 21:18