SN
Soru Sahibi
15 Eylül 2015 13:01

28 aylık çocuğu genel anestezi ile sünnet yapmakta sakınca varmı yaşı uygunmu

Merhaba sayın hocam oğlumuzun sünnet derisi üzerinde kızarıklık vardı çocuk dr götürdükenfeksiyon var dedi krem verdi iyileşmese sünnet olursa iyi olur dedi. Bu konuda tereddütlerim var oğlum 02/05/2015 doğumlu 28 aylık 2 -6 yaş arası çocuklarda sünnet psikolojik acılardan iyi olmaz diyorlar böyle bir sıkıntı olurmu yaptırısak bide yapılan genel anestezi yetişkinlere yapılanla aynımı bir sakıncası varmı çocuğa çok hareketli bir çocuk iğne yapılırken bile 3 kişi tutuyor .Kısacası yaşı sünnet için uygunmu ve genel anestezi ile yapmakta sakınca varmıdır. Teşekür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Sayın Nazmiye Sıga, bu tür durumlarla sık karşılaşıyoruz. Peniste enfeksiyon gelişiyorsa bunun en iyi tedavisi sünnettir. Bahsettiğiniz yaş bir yere kadar önemli ama tamamen ve her zaman doğru değil. Burada esas olan, sünnetin tıbbi açıdan gerçekten gerekli olup olmadığına doğru karar verilmesi. Çocuk sık sık enfeksiyon geçirse bunun psikolojik etkisi çok daha fazla olacaktır. Hayatta risksiz bir işlem yok. Ancak, genel anestezi altında sünnet, güvenilir ortamda ve güvenilir anestezi uzmanı ile lokal anesteziden daha az tehlikelidir. Sağlıklı günler dileğimle.

15 Eylül 2015 13:31