YS
Soru Sahibi
27 Nisan 2014 12:53

11 aylık bebeğimizde kansızlık

2007 yılında evlendim.Burdur Talesemi Merkezinde nikah öncesi eşimle ikimize tahliller yapıldı.Herhangi bir şey demediler. Eşimle ikimizin kan grubu 0 rh(+).Kan uyuşmazlığı ve anemi var demediler. 5 yaşında kızımız var.Onda hiç bir sorun yok. Şimdi 11. ayın içinde erkek bebeğimiz var. 7 günlük iken sarılık geçirdi. Devlet hastanesinde yattık.Kan tahlilleri yapıldı. Kan uyuşmazlığı ve diğer tahliller yapıldı.Sarılığımız geçti.TSH oranı 16 idi kendiliğinde normale düştü.Kan uyuşmazlığı var demediler.Akdeniz Anemisi var demediler.Kan tahlilleri normal idi. 2,5 aylık iken idrar yolu enfeksiyonu geçirdi.bu arada 5.Ayda ike invajinasyon geçirdik.Hava ile açıldı. 3-4 defa aralıklarla idrar kültüründe üreme oldu.Sünnet olduk.ilk kültürde E.coli üredi.3 seferdir (sünnetten sonra) üreme olmuyor.En son kontrole gittiğimizde (üniversitede arş görevlisi dr) Nefrolji doktorumuz kan ve tam idrar ve kültür istedi tam idrar ve kültürde değerler normal çıktı. Kan tahlilinde ( MCV 63, hgb:9,08 - hct:32,8 - mch:19,01 - mchc:29,9 - rdw:15,01) bir öncekideğerlerde bunlara yakın çıktığı için Çocuğunuzda AKDENİZ ANEMİ TAŞIYICISI dedi.Hematolojiye yönlendirdi. daha gidemedik.Bizde yok iken çocukta anemi taşıyıcısı olabilir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İnci Yıldız
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Mutlaka sizlerden birnde vardır demir eksikliği ile karışabilir tekrar Ncelenmeniz gerekir ama talasemi taşıyıcılığı bir hastalık değildir telaşlanmanıza gerek yok

27 Nisan 2014 23:16