11-14.haftalar arasında yapılan en güvenli olan zeka testidir.

Zeka testleri günümüzde güvenli bir şekilde yapılan ve bebekte olabilecek kromozomal anomalilerin doğum öncesinde tespitini sağlar.
Halk arasında en çok bilinen DOWN SENDROMU riski bu testle kolaylıkla anlaşılır. 11 ve 14.gebelik haftaları arasında Ultrason eşliğinde , bebeğin baş-popo mesafesi ve ense kalınlığı ölçümleri alınır, aynı gün anneden alınan kan testi ile kombine edilerek risk hesaplaması yapılır.

Baş popo mesafesi yani CRL 45-84 mm arasında olması gerekir. Bu ölçümden sonra NT denilen ense kalınlığı ölçümü alınır.
Bu iki ölçüm yapıldıktan sonra hastanın ölçümlerin alındığı aynı gün kolundan kan vermesi gerekir. İki ayrı hormona bakılır.
Kan testinde PAP-A ve (FREE)BHCG denilen iki deger bakıldıktan sonra USG deki iki ölçümde tespit edilen ve kanda bakılan iki değer bilgisayar ortamında hesaplandıktan sonra bebekteki kromozom anomali RİSKİ belirlenmiş olur.
İkili testte risk analizi belirlenmiş olur.

KESİN TEŞHİSİ GÖSTERMEZ.

Bu risk analizine göre AMNİOSENTEZ,CVS(kordon villus sampling)yada perenatal fetal dna testi denilen ve amniosentezce duyarlılığın yüksek olduğu idda edilen test önerilebilir.
2'li test sonucu temiz geldiği taktirde Amerika Birleşik Devletleri ikinci, bir zeka testini önermemektedir.Bu bilgi anne ve baba adaylarına danışılarak 2.ci aşama olan 4'lü test yapılabilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!