Beslenme ne değildir?
Beslenmek sadece karnımızı doyurmak, canımızın çektiği herşeyi her zaman yemek ya da içmek, aburcubur, fast food, açlık duygusunu bastırmak demek değildir. Beslenmek insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alıp vücudunda kullanmasıdır.
Yeterli ve dengeli beslenme neden bu kadar önemli ?
Güncel birçok araştırmanın desteklediği gibi dengesiz beslenme ve hareketsiz bir yaşam tarzı; obezite, kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, osteoporoz gibi pek çok hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır.
Şu an dünyada yetişkin bireylerin 1 milyarı kilolu, 300 milyonu klinik olarak şişmandır. Amerika’da obezite prevelansı son 20 yılda 3 kat artmıştır. Diyabetli birey sayısında ise 2025 yılına kadar 2kat artış beklenmektedir.
Bu olumsuz açıklamaların yanında bazı araştırmalar gösteriyor ki; yaşam biçiminde ve beslenmede yapılan değişiklikler, özellikle fiziksel aktivitenin de artırılması ile, tip 2 diyabet ve obezite vakalarını % 60 oranında önlemektedir.
Unutmayın!
Sağlıklı bir yaşam için;
yaşam tarzımızda ve beslenmemizde yapacağımız ufak değişiklikler ilerleyen dönemde karşılaşabileceğimiz sağlık sorunlarının yanında çok daha basit ve ucuz kalır.

Dyt.Gözdem BAŞARIR


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!