Yaygın anksiyete (kuruntu) bozukluğu

Kuşku, endişe ve korku gibi duygular insan deneyiminin doğal bir parçasıdır ancak hayatın içinde bu duyguların kontrolü bazı kişiler için çok zor olabilir. Yaygın anksiyete bozukluğu (YAB) sürekli endişe ve kaygı haliyle karakterize edilen zorlu bir durumdur. Bu durumda kaygı nedeni belirsizdir, kişinin zihnini tamamıyla kaplar, yaşamını yönlendirir ve normal işlevselliğini bozar. Bu bozukluk; bireylerin günlük işlevlerini, sağlığını, ilişkilerini etkiler ve yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkiler. Kişiler her gün karşılaşabilecekleri olağan durumlarla ilgili bile aşırı endişeler hissederler. Örneğin; sağlık, iş performansı, aile üyelerinin güvenliği, ekonomik problemler, ev işleri gibi konular sürekli olarak zihinlerinde dolaşır. Genellikle bu kişiler içinde bulunduğu ruh halinin abartılı olduğunun farkındadırlar ancak hissettikleri duygu ve düşünceleri kontrol etmekte çok zorlanırlar. Bu durumla baş edemedikleri için de bazen hissedilen kaygının anormal olduğunu kabul etmek istemezler. Çevresi tarafından da abartılı endişe hali bir kişilik özelliği gibi algılanırsa bunun bir bozukluk olabileceği gözden kaçırılabilir ve bu konuda yardım arayışı içine girilmeyebilir. Bu kişiler genellikle kuruntulu ve aşırı evhamlı olarak tanımlanabilir. Bu durum sadece kişinin kendisi için değil aynı zamanda çevresindeki insanlar için de oldukça zordur. Yaygın anksiyete bozukluğu, dışarıdan anlaşılması zor olan içsel bir sıkıntıdır. Kişi, endişe ve gerginlik hissiyle sürekli mücadele ederken bu durumu anlamak ve empati göstermek çevresindekiler için zor olabilir. Bu durum çevresindeki kişiler için de stres, enerji çekilmesi ve yorgunluk hissi yaratabilir. Yaygın anksiyete bozukluğu günlük yaşam aktivitelerini de etkileyebilir. Çevresindekilerin planlarını değiştirmek veya uyum sağlamak zorunda kalmalarına neden olabilir. Kişi, belirli durumlar veya etkinliklerden kaçınma eğiliminde olabilir. Örneğin yaygın anksiyete bozukluğuna sahip bir anne, kızı ile alışverişe çıkacağı gün çok endişeli hissettiği için beraber yapacakları aktiviteleri iptal edebilir. Kızı ise bu durumu yeterince anlayamadığı için kendini annesi tarafından önemsenmeyen biri gibi hissedebilir. Yalnızca bu durumu yaşayan kişiye zarar vermez aynı zamanda yakın ilişkide bulunduğu kişilerin de psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden olur.

Yaygın anksiyete (kuruntu) bozukluğu

Kaygı ne zaman patolojik olur?

Kaygı, insanlar için önemli bir işlevi olan doğal bir tepkidir. Temel olarak, kaygı vücudu potansiyel tehlikelere karşı uyarır ve korunmaya yardımcı olur. Vücutta "savaş ya da kaç" tepkisini tetikleyerek hızlı ve etkili bir şekilde tepki verme yeteneğini artırır. Adrenalin ve kortizol gibi hormonlar salgılanarak enerjiyi artırır, dikkati keskinleştirir ve refleksleri hızlandırır. Kaygı, odaklanma ve hedeflere ulaşma motivasyonunu ve performansı artırabilir. Örneğin; sınav kaygısı, bir öğrencinin daha iyi çalışması ve daha iyi performans sergilemesi için bir itici güç olabilir. Kaygı, yaygın anksiyete bozukluğunda olduğu gibi aşırı veya sürekli hale geldiğinde, kontrol edilemez bir hal aldığında, günlük yaşamı olumsuz etkilemeye ve kişinin işlevselliğini bozmaya başladığında bir sorun haline gelir. Olağan kaygı ve patolojik kaygı ayırımı için bu faktörler çok önemlidir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

1) Sürekli endişe ve kaygı hissi

2) Kontrol edilemeyen düşünceler, içsel huzursuzluk ve gelecekle ilgili abartılı endişeler

3) Gerginlik, huzursuzluk ve sinirlilik

4) Uykusuzluk veya uyku problemleri

5) Konsantrasyon güçlüğü ve dikkat dağınıklığı

6) Yorgunluk ve halsizlik hissi

7) Kas gerginliği ve vücut ağrıları

8) İrritabilite (sinirlilik) ve huzursuzluk hissi

9) Mide bulantısı, sindirim sorunları veya baş ağrısı

10) Sürekli endişelerin gerçekleşmesiyle ilgili sürekli tetikte olma hali

11) Sosyal etkileşimlerden kaçınma veya endişe duyma

12) Gelecekle ilgili belirsizliklere karşı aşırı duyarlılık

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Tedavisi Nedir?

Yaygın anksiyete bozukluğunda genellikle bir kombinasyon tedavi yaklaşımı kullanılmaktadır. Psikoterapi, Bilişsel davranışçı terapi (BDT) en yaygın kullanılan terapi yaklaşımıdır. BDT bireyin düşünce kalıplarını, endişeyle başa çıkma stratejilerini ve kaygıya yol açan durumları değerlendirmesine yardımcı olur. Terapist, olumsuz düşünceleri ve davranışları tanımlamaya ve değiştirmeye yönelik teknikler kullanır. Yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisinde antidepresanlar ve anksiyolitikler gibi ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar, kaygı düzeyini azaltmaya ve semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Bu ilaçların bağımlılık yapıcı özellikleri yoktur. Doktor kontrolünde ve düzenli takibi yapılarak kullanılmalıdır. Yaygın anksiyete bozukluğu olan bireylerin stres yönetimi tekniklerini de düzenli uygulamaları çok önemlidir. Bu teknikler arasında nefes ve gevşeme egzersizleri, meditasyon, mindfulness (bilinçli farkındalık) ve yoga yer alır. Bu teknikler, kaygıyı azaltmaya ve rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir. Tüm bunlara ek olarak sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yaygın anksiyete bozukluğunun yönetiminde önemlidir. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapma, alkol ve kafein gibi kaygıyı artırabilecek maddelerin tüketimini sınırlama gibi değişiklikler, genel zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirerek kaygıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Tedavi planı, tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi kişiye özel hazırlanmalıdır. Her bireyin tedaviye yanıtı farklı olabilir bir kişiye uygun olan tedavi diğer bir kişi için uygun olmayabilir. Uygun tedavi, yönlendirme ve destekle birlikte yaygın anksiyete bozukluğu olan birçok insan semptomları yönetmeyi öğrenir ve bu durumun üstesinden gelmeyi başarırlar.

Psikolog Elçin Kaya Karataş 

Haber Hürriyeti Gazetesi 

Bu makale 25 Mayıs 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Elçin Kaya Karataş

2018 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldum. Lisans eğitimime devam ederken TAPDİ Özel Buca Tıp Merkezinde stajyer psikolog olarak görev aldım. Mezun olduktan sonraki iki yıl boyunca İzmir Alsancakta bulunan özel bir klinikte psikolog olarak çalıştım. Bu süre zarfında çocuk, ergen ve yetişkinlerle çalışma fırsatı buldum, test uygulamaları yaparak raporlama sürecini yönettim. 2020 yılında Ege Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimine başladım. Bu süre zarfında Konsültasyon ve Liyezyon psikiyatri biriminde görev aldım. Bu süreçte birçok projede yer aldım. Ayrıca, farklı kongrelere katılarak görev aldığım projelere dair sunumlar gerçekleştirdim. MMPI Kişilik Testi, Rorschach Mürekkep Testi, Tematik Algı Testi, Çocuk Algılama Testi, Uygulamalı Çizim Testleri ve Res ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
Kaygı bozukluğu
Psk. Elçin Kaya Karataş
Psk. Elçin Kaya Karataş
İzmir - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube