Vajinismus tedavi yöntemleri ile ilgili bilgilendirme yazısıdır. Vajinismus, ön sevişme sırasında herhangi bir problem yaşanmazken birleşme esnasında vajen içerisindeki pelvik kasların istemsiz kasılmasıyla birleşmenin gerçekleşememesidir. Bu güçlü kasılmalar nedeniyle istendiği halde vajina içerisine hiç bir yabancı cisim (parmak, penis, tampon, fitil vs.) Alınamamasıdır.

Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen vajinismus, tedavisi yüzde yüz mümkün bir semptomdur.

Vajinismus tedavisi, uygulayıcı merkez ve uzmanların yöntemleri açısından değişiklikler gösterebilmektedir. Tarafımızdan vajinismus tedavisi kısa sürede, kesin ve kalıcı bir şekilde tedavi edilmektedir. Belli başlı tedavi yöntemleri ise;

PARMAK EGZERSİZİ

Parmak egzersizleri, uzun yıllardır vajinismus tedavisinde kullanılan bir yöntem olmakla birlikte son dönem modern uygulamalarda geçerliliğini kaybetmiştir.

Parmak egzersizi uygulaması, kişinin vajinasını keşfetmesi için dokunma, masaj, ayna egzersizleriyle başlamakta ve serçe parmak birinci boğumundan başlamak suretiyle parmağın tamamını, orta parmak ve ardından iki parmak şeklinde vajina içerisine aşamalı olarak alınmasıyla devam eden uzun ve sıkıcı bir süreci kapsamaktadır.

Hastaların uygulamaları ev ödevi şeklinde yapmaları ve tedavi esnasında uzman kontrolünde olmamaları tedaviyi sürdürmekte zorlanılmaktadır. Uygulamanın zorlayıcı olmasından dolayı da süreç genellikle yarıda kalmakta ve hastalar drope out olmaktadır.

KEGEL EGZERSİZLERİ

Kegel egzersizi, vajinismus tedavisinde oldukça faydalı olan bir uygulama yöntemidir. Pelvik kasları sık-bırak şeklinde yapılan egzersiz, kasların istemsiz kasılmalarını farkındalık oluşturarak kontrol edilebilir olmasına destek olur. Kegel egzersizi faydalı olmakla birlikte tek başına bir tedavi yöntemi değildir.

VAJİNAL BOTOKS

Vajinanın 3/4 lük bölümünü kaplayan pelvik kasların istemsiz kasılmasını engellemek için uygulanan bir yöntemdir. Pelvik kaslara uygulanan botoks ile kasların bir nevi felç geçirmesi sağlanır. Bir çok uzman tarafında sıklıkla uygulanmasına rağmen botoksun etkisi 3 ile 6 ay arasında geçtikten sonra semptomların tekrar ettiği görülmektedir. Bu nedenle de kalıcı bir çözüm oluşturmamaktadır.

BİLİŞSEL CİNSEL TERAPİ

Vajinismus nedenlerinden biri de bilgi eksikliği ve gerçeği yansıtmayan çarpıtmalardır. Bu çarpıtmaların yeniden yapılandırılması ve bilgi eksikliklerinin giderilmesi için bilişsel cinsel terapi oldukça önemlidir. Bilişsel cinsel terapi, vajinismus tedavisinde destekleyici yöntemlerden biridir.

DAVRANIŞSAL CİNSEL TERAPİ

Davranışsal cinsel terapi, vajinismus tedavisinde en iyi sonuç veren yöntemdir. Vajinada oluşan istemsiz kasılmaların kalıcı olarak ortadan kaldıran bir takım egzersiz çalışmalarını içermektedir. Bu egzersiz çalışmaları hastanın ihtiyacına göre belirlenmesi yani kişiye özel belirlenmesi önemlidir. Bu anlamda Davranışsal cinsel terapi yöntemi diğer bilimsel yöntemlerle kombine edildiğinde kalıcı çözüm oluşturmaktadır.

HİPNOTERAPİ

Hipnoterapi, kişinin kaygı seviyesini düşürmede, geçmişte yaşanan travmaların etkilerini azaltmakta ve hastanın tedaviye uyumunu hızlandıran destekleyici bir yöntem olmakla birlikte tek başına bir tedavi yöntemi değildir.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!