Sistemik Skleroz (Skleroderma)

Skleroderma kelimesi “sert deri” anlamına gelir. Sadece derid değil , iç organlarad da kollajen niteliğinde bir madde birikir.

Tipil olarak Raynaud fenomeni ( parmak uçlarında beyazlaşma, morarma, kızarma şeklinde renk değişimi ) ile deride sertleşme, kalınlaşma ve yemek borusunu tutulması durumunda yutma güçlüğü eklenir.

Sınırlı formu cilt tutulumu ile seyrederken, yaygın formu iç organları da tutar.Akciğerlerin tutulması ve böbrek tutulumu hayati önemdedir.

Laboratuvar
ANA, Anti-sentromer ve anti-Scl70 pozitifliği dışında tipik laboratuvar bulgusu yoktur.

Tedavisi
Şimdilik tedavisinde en az başarı elde edilebilen romatizmal hastalıktır. Hastalık bir çok sistemi tuttuğundan etkilenen organa yönelik birçok ilaç vermek gerekir ve hastalığın aktivitesini baskılamaya yönelik ilaç henüz yoktur.

Sedef Romatizması (Psöriatik Artrit )

Sedef hastalarının ortalama %5-8 inde romatizma gelişebilir.30-55 yaşlarında başlayabilir. Erkek ve kadınlarda benzer sıklıkta rastlanır. El eklemlerini tutabileceği gibi omurgayı da tutabilir. Bazen romatoid artrite benzer. Tedavisi ise hem steroid olmayan anti romatizmal ilaçlar , bazen steroid ve metotrexate gibi uzun süreli hastalık düzenleyen ilaçlardır.


İstanbul Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!