Sağlık deposu: vişne

Sağlık deposu: vişne

Meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunan bileşimler vardır. Bunlar, bitkilerin kendilerini korumak amacıyla yapılarında mevcuttur. Bu bileşimlere ‘’fitokimyasallar’’ ya da ‘’fenolik bileşikler’’ denilmektedir. Meyveden meyveye, sebzeden sebzeye farklı olmakla birlikte tükettiğimiz her gıdadan bu bileşimleri vücudumuza almış oluruz.

Her bir fitokimyasalın sağlık üzerine etkisi farklıdır. Tıpkı bitkileri koruma gücü gibi insanlarda da hücresel düzeyde yaptığı etkilerle sağlığın gelişmesine yardımcı olurlar. Bu sebepten dolayı son dönemde gözde bir konu olmuş, üzerine araştırmalar yoğunlaştırılmış ve hayli yazılıp çizilmiştir.

Vişne için kendisi küçük ancak yaptığı iş büyük demek yanlış olmaz. İçerisinde fenolik bileşiklerden ‘’Antosiyanin’’ bulunduran bu güzel meyve, antioksidan etkiye sahip olmasıyla kanser savaşçısıdır. Çünkü hücreyi stresten korur. Lif içermesiyle sindirim sistemi üzerinde pozitif etkileri vardır.

Yapılan araştırmalarda ise kolesterol ve LDL seviyelerini düşürdüğü gibi HDL seviyelerini de arttırdığı görülmüştür. Bu sebeple kalp-damar sağlığı ile de olumlu etkileşimi vardır. Karaciğer yağlanmasını normalleştireceği gibi egzersize bağlı kas hasarının yakınmalarını da azaltıcı etkisi bulunmuştur.

Kas hasarı ya fazla serbest radikal birikimine bağlı ya da iltihaplanma sonucu gerçekleşen bir sorundur. Buradan da vişnenin iltihaplanmayı azaltan antienflamatuar etkisi olduğu göz ardı edilmemelidir.

C vitamini aktivitesi de yüksek olduğundan ve c vitamininin kollajen sentezinden görevli olduğu bilindiğinden cilt için önemlidir. Aynı zamanda kılcal kan damarlarının kuvvetli olmasında da etkindir.
C vitamini demirin emiliminde görevli olduğundan tercihen bir öğünde c vitamini aktivitesi yüksek besinlerle kombinleme yapılabilir.

Her gıdada olduğu gibi vişnede de miktar önemlidir. Bazı araştırmacılar, aşırı c vitamini alımının B12 vitamininin biyoyararlanımını azalttığını bildirmişlerdir. Zaten yüksek miktarda alım emilimi sınırlamaktadır. Böylece yararlanım da düşmektedir.

Bu makale 24 Mart 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Deniz Bingöl

Diyetisyen Deniz Bingöl lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde yüksek onur öğrencisi ve bölüm dördüncüsü olarak tamamladı. Aynı yıllarda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Aşçılık bölümünü de başarıyla bitirdi. Üniversite eğitimi boyunca; Koç Üniversitesi Hastanesi ile İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde klinik ve polikliniğe gelen hastaların beslenme düzenini nütrisyon ekibi ile birlikte yürüttü. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Kistik Fibrozis'li bebek, çocuk ve ergenlerin beslenme tedavileri üzerine çalıştı. Doç.Dr. Bora Koç'un yanında gönüllü olarak bariatrik cerrahi alanında hasta takibi yaptı. Bilfen Şirketler Grubu Biltur Catering'de toplu beslenme sistemleri üzerine tecrübe kazandı.  Lisans tezi olarak ''İstanbul İlindeki Yetişkin Tüketicilerin Omega-3 Yağlar ile Zenginleştirilmiş Gıda Ürü ...

Etiketler
B12 vitamini
Dyt. Deniz Bingöl
Dyt. Deniz Bingöl
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube