Ramazan ayına özel beslenme önerileri

Ramazan ayına özel beslenme önerileri

 

 

            Ülkemizde bu yıl ortalama oruç tutma süresi 16 saat olarak belirtiliyor. 16 saat açlık için oldukça uzun bir süre ve herkesin aklında doğal olarak ''ne yersek tok tutar?'' sorusu var. Tüm sorulara cevap, Ramazan ayına özel beslenme tavsiyelerine bakalım:

 

            1- Sahursuz Oruç Tutmayın! : Sahurda hiç birşey yemeden , sadece su içerek oruç tutmak yanlıştır. Sahur menünüz besleyici olmanın yanı sıra tok tutucu olmalıdır. Kahvaltı düzeninde bir öğün yaparak ertesi gün orucuna hazırlık yapabilirsiniz.

 

            2- Dengeli Beslenin! : Sahurda veya iftarda tek çeşit beslenmekten kaçının. Örneğin İftarda sadece bir tabak dolusu makarna yemek yerine; çorba, etli sebze / baklagil yemeği, yoğurt/ayran/cacık, pilav/makarna ve şekersiz komposto ile oluşturduğunuz bir menü daha besleyici olacaktır. Sahurda   bir su bardağı süt, bir adet yumurta, iki adet küçük hurma, iki dilim tambuğday ekmeği, mevsim sebzeleri ve yeşillikler ile bir menü oluşturabilirsiniz.  Önemli olan tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli olacak şekilde beslenme eylemini sürdürmektir.

 

            3- Günlük En Az 12 Bardak Su! : Oruçlu geçen bir günün sonunda su ihtiyacı enyüksek seviyeye  çıkıyor. Dolayısıyla bu ihtiyacı en az 12 bardak su ile (yaklaşık 2.5lt) karşılamak şart! İftardan sahura  kadar 12 – 15 su bardağı kadar suyu mutlaka tüketin!

           

            4- İftar ve Sahurdan Sonra Hareketli Olun! : Öğünlerinizi tükettikten 1 saat sonra hafif tempolu kısa yürüyüşlerinizi mutlaka yapın. Kesinlikle hareketsiz kalmayın!

 

            5- Hafif Bir Ara Öğün Ekleyin! : İftardan 2 saat sonra bir kaç adet ceviz veya badem, 1 çay bardağı kadar süt ve1 porsiyon meyveden oluşan küçük bir ara öğün dengeli beslenmenize yardımcı olacaktır.

 

            5- Tuz ve Şekerden Kaçının! : Öğünlerinize tuz ilave etmeyin ve tuz içeren gıdalardan bu dönemde kaçının. Salamura, turşu ve konserve gıdalardan uzak durun. Aynı zamanda şeker, tatlılar ve şekerli ürünlerden uzak durmanız iştah kontrolü sağlamanıza yardımcı olacaktır.

 

            6-  Ramazanda Kilo Kontrolünüzü Sağlayın! : ''Ben her ramazanda en az 5 kilo alırım'' veya '' oruç döneminde en az 3 kilo verenlerdenim'' diyorsanız bu ramazanda beslenmeye dair yanlışlarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Sağlıksız kilo kayıpları kilo almak kadar dikkate değerdir.

 

            7- Kızartmalar ve Yağlı Gıdalardan Kaçının! : Sadece ramazan ayında değil, hayatınızın her döneminde uzak durmanız gereken bu gruba dikkat edin.

 

            Sağlıklı günler dilerim...

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

1994 yılı Bolu doğumludur. Lise öğrenimini 2012 yılında birincilikle tamamladıktan sonra  kazandığı Beslenme ve Diyetetik bölümünden  2016 yılında mezun olmuştur. Başkent  Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans ProgramınıGESTASYONEL DİYABET ve  BESLENME alanında tamamlayarak 2019 yılında  Uzman Diyetisyen ünvanı almıştır. Aynı yıl Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doktora Programına başlayarak akademik eğitim  hayatına devam etmektedir. Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile beraber Anadolu Üniversitesi’nde Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünü tamamlamış, Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde Sağlık Yönetimi Bölümü’ne devam etmektedir. Beslenme ve Diyetetik alanında bir çok konu hakkında düzenlenen 40’dan fazla kongre, seminer,  konferans ve eğitimlere katılmıştır. Gebelik Döneminde Besle ...

Etiketler
Diyet yapmak
Uzm. Dyt. Elif Melek Avcı Dursun
Uzm. Dyt. Elif Melek Avcı Dursun
Ankara - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube