Polimiyaljia Rheumatica

Omuz , boyun ve kalça arkının ağrı ve tutukluğu ile karakterize yaşlı bireylerde görülen bir tür damar iltihabı ile özellenen romatizmal hastalıktır. Damar iltiabı olduğundan tanı için bazen temporal arterden biyopsi almak gerekebilir.Şikayetler ani ve sinsi başlar. Başağrısı, çiğneme kaslarında ağrı,görme bozuklukları olur.Tiroid hastalığı eşlik edebilir. Boyun ve omuz ağrısı ön plandadır, el eklemleri daha az tutulur ve eklemde bozukluk yapmaz.

Laboratuvar testlerinde sedimantasyon ve CRP yüksekliği , karaciğer enzimlerinin yüksekliği dikkat çeker.Kortizon tedavisi ilk akla gelen seçenektir.Kontrol altına alınan aktivite sonrasında kortizon yavaş yavaş azaltılır.

Sjögren Sendromu

Başta gözyaşı ve tükrük bezleri olmak üzere salgı bezlerinin iltihabi tutulumu sonucu ağız ve göz kuruluğu , tükrük bezlerinin şişmesi ile ortaya çıkar. Ağız kuruluğu , çiğnemeyi , yutmayı ve beslenmeyi etkiler, üst solunum yolları etkilendiğinde ses kısıklığı tekrarlayan bronşit ve pnömoni olabilir.Parotis büyümesi %50 hastada rastlanır, tekrarlayıcı ve simetriktir. Deri ve vajinal kuruluk olabilir. Raynoud fenomeni ( soğuk hacada el ve ayaklarda morarma, beyazlaşma , kızarma gibi renk değişimi ), kas ağrıları , eklem ağrıları, duysal veya motor nöropati ( sinirlerin hasarlanması ) gelişebilir.

Laboratuvarda rutin kan testlerinin yanı sıra , göz yaşı miktarı, parotis sintigrafisi , bazen tükrük bezi biyopsisi gerekebilir.

Tedavi ise göz kurluğu için yapay gözyaşı , ağız hijeyenini dikkat temek , bazen tükrük salgısını uyarmak için pilokarpin kullanımı gerekebilir.


İstanbul Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!