Panik bozukluk nedir? nasıl tedavi edilmelidir?

Panik bozukluk nedir? nasıl tedavi edilmelidir?

Hayatımızın bir döneminde karşımıza çıkabilen panik bozukluk güçlü korkular içeren, baş edilmesi zor olan bir duygu durum anıdır. Ağırlıklı olarak ölüyormuş, kalp krizi geçiriyormuş, felç geçiriyormuş gibi benzeri yoğun ve güçlü duyguyla birlikte gelen korkulardır. Bir kaç dakikadan bir kaç saate kadar sürebilen panik bozukluklar kişinin hayatını olumsuz etkiler ve hem kendisinde hem de çevresinde paniğe neden olur. Panik Bozukluk atağı bir anda şiddetli gelişebileceği gibi yavaş yavaş da gelişmesi mümkündür; önce hafif derecede düşünce olarak başlayıp ilerleyen günlerde şiddetlenmesi de söz konusu olabilmektedir. Kişinin hissettikleri çok güçlü ve onun için gerçekçidir. Atak anında diğer kişilerde çok endişelenir ve panikler.

Panik Bozukluğun tedavisinde öncelikli olarak doktora gidilerek şikayetlerin fiziksel mi yoksa psikolojik kökenlimi olduğunun anlaşılması gerekmektedir. Panik Bozukluk teşhisinin konulması halinde psikoterapiye başlanması, gerekiyorsa destekleyici psikiyatrik ilaç eşliğinde psikoterapinin devam ettirilmesi gerekmektedir. Panik Bozukluk psikoterapi ile ortadan kaldırılabilen bir problemdir, alt yapısında neyin yattığına bağlı olarak uygun terapi yöntemi uygulanır ve sorun çözümlenir. Panik Bozukluğun başladığı anlarda yakınlarınızın sakin olması ve sizi desteklemesi önemlidir. Atak anlarında terapistinizle telefon irtibatı kurabilirsiniz, eğer siz telefonu kullanamayacak durumdaysanız çevrenizde birileri varsa onlardan yardım isteyerek terapistinizle irtibat kurulmasını sağlamalısınız. Terapi seansları ilerledikçe atakların süresi ve sıklığı azalır ve bir süre sonra tamamen ortadan kalkar. Terapi süresi gelişmelere ve sorunun alt yapısına bağlı olarak değişmektedir. Bir kaç aydan bir yıla kadar uzayabilen bir süreyi kapsayabilmektedir.

Panik Bozukluk atakları daha sonra tekrarlar mı?
Sorunun alt yapısına göre uygun terapi yöntemi uygulanmışsa tekrarlama ihtimali çok düşüktür. Eğer uygun yöntem kullanılmamışsa tekrarlama ihtimali olabilmektedir ancak yeterli bilgiye sahip bir terapistiniz varsa sorunu büyük bir ihtimalle doğru analiz edecek ve probleminizi tamamen çözebilecektir.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Psk. Murat HALİSÇELİK, 1967 yılında Ankara'da doğmuştur. 1984-1988 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra 1997-1999 yılları arasında kamu yönetimi alanında lisansüstü derecesini almıştır.  1996 yılında Amanya'da Uluslararası Sosyal Hizmet Eğitimi almış olan Psk. Murat HALİSÇELİK, BETED'den Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 464 saatlik Aile Danışmanlığı eğitimi,  290 saat Bütüncül Psikoterapi Teorik Eğitimi ve 290 saatlik Bütüncül Psikoterapi Formülasyon eğitimi gibi pek çok alanda eğitimler almış ve sertifika sahibi olmuştur. Ayrıca CİTEB'den 100 saatlik Cinsel Terapi Eğitimi almış olup halen 290 saatlik Bütüncül Psikoterapi Süpervizyon eğitimine devam etmektedir. Tüm bunların yanısıra alanıyla ilgili sayısız sempozyum, kongre ve çalıştaya konuşmacı olarak katılmıştır. 199 ...

Psk. Murat Halisçelik
Psk. Murat Halisçelik
Bursa - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube