Metabolizmamız ne kadar yüksekse o kadar kalori yakarız ve kilo vermemiz de buna göre daha hızlı olur.

İşte metabolizmamızı arttırabilecek davranışlar:

Her öğünde protein bulunmalı: yiyeceklerin termik etkisi ile metabolizmanın hızlandığı tespit edilmiştir ve protein bunu yüksek miktarda yapar.

Soğuk su içmek: Çalışmalar 0,5 litre su içmenin dinlenme metabolizmasını yaklaşık bir saat boyunca % 10-30 oranında arttırdığını göstermiştir. Bu kalori yakma etkisi, vücudunuz suyu vücut sıcaklığına getirmek için enerji kullandığı için soğuk su içmek metabolizmayı daha da hızlandıracaktır. Araştırmalar, yemekten yarım saat önce 2 bardak su içmenin daha az yemenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Egzersiz yapmak: egzersiz esnasında ve sonrasında metabolik hızın yükseldiği tespit edilmiştir. Yaşantınıza yüksek yoğunluklu egzersiz eklemek, metabolizmanızı artırabilir ve yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

Egzersiz yaparken ağırlık kaldırmak: egzersizinizi ağırlık kaldırarak yaptığınızda oluşan kas miktarı yükseleceğinden metabolik hız yükselmeye başlar.

Masa başı işiniz olsa bile ayağa kalkıp hareket etmek: sedanter yaşamdan uzak durmaya çalışmak metabolik hızınızı arttırır. Her fırsatta ayağa kalkıp hareket etmek günlük ortalama 174 kalori daha fazla harcamanıza yol açacaktır.

Yeşil çay içmek: Yeşil çay içmek vücudunuzda depolanan bazı yağların serbest yağ asitlerine dönüştürülmesine yardımcı olur, bu da yağ yakmayı % 10-17 oranında artırabilir.

Baharat tüketmek: Baharatlı yiyecekler yemek, metabolizmanızı güçlendirmek ve sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir.

Günde 6-8 saat uyumak: uyku yoksunluğunun metabolizma üzerinde olumsuz etkileri vardır. Ayrıca uyku eksikliği, her ikisi de tip 2 diyabet gelişme riskinin yüksek olmasıyla bağlantılı olan artan kan şekeri seviyeleri ve insülin direnci ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca uyku azlığının açlık hormonu ghrelini arttırdığı ve doygunluk hormonu leptini azalttığı tespit edilmiştir.

Kahve içmek: Çalışmalar, kahvedeki kafeinin metabolizmayı% 3-11 oranında artırabildiğini göstermiştir. Yeşil çay gibi yağ yakmayı da desteklemektedir.

Sonuç olarak Küçük yaşam tarzı değişiklikleri yapmak ve tavsiyeleri rutininize eklemek metabolizmanızı artırabilir. Daha yüksek metabolizmaya sahip olmak, kilo vermenize ve kilo vermenize yardımcı olur , aynı zamanda size daha fazla enerji verir.


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!