Metabolizma hızı gerçeği

Metabolizma hızı gerçeği

Bazal metabolizma hızı vücudun istirahat halinde iken yaktığı enerji miktarıdır.

"su içsem yarıyor" 
"metabolizmam yavaş çalışıyor "
"haşimato hastalığım yüzünden metabolizmam yavaş kilo veremiyorum"
"bizim ailede genetik metabolizmamız yavaş çalışıyor" mu diyorsunuz?

Metabolizma hızı genetik faktörler, hormonlar, yaş, fiziksel aktivite durumundan etkilenir.
Tiroid hormon bozukluğu (hipotiroidi), insülin direnci metabolizma hızını ciddi şekilde etkilemektedir. Kilo alımı ve verememe ile doğrudan ilişki kurulabilir. 
Uzun süreli açlık diyetleri, sürekli kilo alıp verme durumu metabolizma hızını yavaşlatır.
Bazal metabolizma hızı yetişkinlerde her 10 yılda bir %2-3 oranında azalır. Bu oran kas kayıplarının derecesine göre değişebilir. Normal olarak erkekler kadınlara göre daha yüksek bazal metabolizma hızına sahiptirler. Çünkü erkeklerin kas kütlesi kadınlarınkinden daha fazladır. 

Egzersiz yapmamak, hareketsiz yaşam metabolizmayı yavaşlatır.
Yaşın ilerlemesi, menapoz metabolizma hızının azalmasına neden olan faktörlerdir.
Metabolizma hızınız birçok formül ve program yardımı ile hesaplanabilir. Ancak bunlar standart hesaplamalardır. Fitmate cihazı ile, 15 dakika boyunca dinlenme halindeki oksijen tüketiminizi ölçüp , gerçek sonuca en yakın değeri bulmak mümkündür.

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dyt. Gülden DEMİR, 1976 yılında İskenderun'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde başladığı lisans eğitimini 1998 yılında tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır. 2001 yılında ise yine Hacettepe Üniversitesi'nden  klinik diyetisyenliği alanında lisans üstü derecesini almıştır.

Mezuniyetinin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 1 yıl süreyle, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ise 16 yıl süreyle akademik ve klinik çalışmalarda bulunmuş olan Uzm. Dyt. Gülden DEMİR, mesleki çalışmalarına şu anda Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı eşi Dr. Yücel Demir ile birlikte Ankara'da bulunan özel kliniğinde devam etmektedir.

Etiketler
Metabolizma bozukluğu
Uzm. Dyt. Gülden Cinasal Demir
Uzm. Dyt. Gülden Cinasal Demir
Ankara - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube