Menopozda beslenme

Menopozda beslenme

Her kadının menopoz deneyimi kendine has olabilir. Bazı kadınlar bir çok farklı semptomlar yaşarken, bazıları ise hiç belirti göstermeyebilirler. Menopozun yaklaşmakta olduğunu gösteren işaretlerden biri adet periyodlarındaki değişikliklerdir. Daha uzun veya kısa, daha şiddetli veya hafif geçebilirler. Menopoz sürecinde uyku problemleri, dikkat eksikliği, ruh halinde ani değişiklikler, sıcak basması ve cilt kuruluğu gibi bazı can sıkıcı belirtilerin yanı sıra, yüksek kolesterol ve kemik erimesi gibi uzun vadeli daha ciddi risk faktörleri de oluşur.

Sizlere vereceğim iyi haber ise; uygun bir diyete bağlı kaldığınız taktirde bazı menopoz semptomlarını azaltabilir, hatta bazılarını tamamen önleyebilir ve osteoporoz (kemik erimesi) ve kalp, damar hastalıklarından kendinizi koruyabilirsiniz. Kadın sağlığı için çok önemli olan temel gıdaları diyetinize eklediğinizde, menopoz dönemini ve sonrasını çok daha rahat yaşayabilirsiniz.

Kalsiyum: Menopoz sürecinde östrojen (estrojen) hormonuzdaki azalma kemik erimesini hızlandırır ve bu yüzden kalsiyum ihtiyacınız artar. Günlük 1200mg. Olan kalsiyum ihtiyacınızı; süt ürünleri, balık ve brokoliden temin edebilirsiniz.

Su: Yine östrojen azalmasından kaynaklanan vajinal ve cilt kuruluğu, menopoz sürecindeki kadınların en yaygın şikayetlerindendir. Günde 8 bardak su içmek cildinizdeki nemi korumaya yardımcı olur. Su içmek, ayrıca yine menopoz döneminde sıkça şikayet edilen şişkinliği azaltır.

Meyve ve Sebzeler: Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlayarak, kadınların en sevmediği menopoz belirtilerinden birine zemin hazırlar: Kilo alma. Düşük kalorili meyve ve sebzeleri tüketerek hem kilonuzu korursunuz, hem de sağlıklı kalmak için ihtiyacınız olan besinleri almış olursunuz.

Demir: Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, fıstık, fındık ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Demir ihtiyacınız için destek ürünleri almanızı tavsiye etmiyorum.

D Vitamini: Güneşten alırız ve özellikle menopoz dönemindeki kadınların kemik sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. Kış mevsiminde doktorunuzun tavsiye ettiği miktarlarda D vitamini desteği almanız faydalı olacaktır.

Tam Tahıllar: Sindirim sistemimizin doğru işlemesini sağlayan, enerji arttıran B vitaminini tam tahıllardan alırız. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç ve bulgur, beyaz ekmek yerine ise tam tahıllı ekmekleri tüketmeniz menopoz sürecinde size yardımcı olacağı gibi, içerdiği folik asid ve lif öğeleri sayesinde menopoz sonrası oluşabilecek kalp ve damar hastalıkları riskini de azaltır.

Keten Tohumu: Omega-3 yağ asitleri içerir ve östrojen benzeri bileşenleri ile menopoz dönemindeki kadınlar için oldukça faydalı bir bitki bazlı besin kaynağıdır.

Kaçınmanız gerekenler: Alkol, şeker, kafein ve baharatlı yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketin.

Araştırmalar gösteriyor ki; menopozu bir uğraş ve mücadele gibi görmek yerine hayatın doğal akışı içindeki bir dönem olarak algılayan kadınlar bu dönemi daha rahat atlatıyorlar.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Serap Testre Erdem

Etiketler
Menopoz hakkında merak ettikleriniz
Dr. Serap Testre Erdem
Dr. Serap Testre Erdem
İstanbul - Aile Hekimliği
Facebook Twitter Instagram Youtube