Liposuction, kilo vermeye dirençli, istenmeyen yağların emilerek vücudun şekillendirilmesidir. Bu girişime en uygun adaylar, aşırı kilolu olmayan, istenmeyen yağ bölgelerindeki cildin elastikliğini koruduğu ve sarkık olmadığı hastalardır. Liposuction, hem kadınlar hem de erkeklerde en sık uygulanan plastik cerrahi girişimlerindendir.

En sık karın, bel, bacaklar, ayak bilekleri, kollar, yüz, çene ve boyun bölgelerinde kullanılır. Benzer şekilde fazla sarkık olmayan memelerin küçültülmesinde ve erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) durumlarında da uygulanır. Selülit tedavisinde tek başına etkili değildir.

Teknik olarak ameliyat ortalama 1-3 saat sürer ve 1 cm boyutlu küçük kesilerle yapılır. Genel anestezi veya damar içi sakinleştirici etkisi altında uygulanabilir. Çoğunlukla hastanede kalmak gerekmez. İş gibi normal etkinliklere dönüş ortalama 1-2 haftada, ağır egzersizlere ise 3-4 hafta içinde başlanabilir.

Başlıca riskleri geçici şişlik ve morluklar, çoğunlukla geçici renk değişiklikleri, kanama, enfeksiyon, ciltte asimetri ve duyu azalması, aşırı sıvı verilmesi ya da kaybedilmesi ve pıhtı oluşumu ve atmasıdır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!