1. Bilinen Yanlış Beslenme :

Lenfödemli kişiler özellikle ne yemeli?, hangi besin türlerinden uzak durmalı? konusunda toplumda birçok yanlış inanış vardır. Özellikle lenfödeme özgü, ödemi indirecek herhangi bir beslenme programının olmadığını söylemek gerekir.

Lenfödem, bilindiği gibi doku arasında proteinden zengin sıvının birikmesidir. Bu bilgiden yola çıkan birçok hasta hiçbir şekilde PROTEİN almamaları ve daha az su tüketmeleri gerektiğini ilişkin yanlış bir inanış vardır.

--- PROTEİN; proteini ne kadar az alırsam lenf sıvısındaki protein miktarı az olur düşüncesi son derece YANLIŞTIR.Tam aksine günlük protein alımının kısıtlanması ödemi kontrol atlına almaz, aksine ödemi daha çok arttırır. Çünkü vücut gerekli olan protein ihtiyacını kas ve dokulardan almaya başlar. Bunun sonucunda konnektif doku zayıflar ve ödem daha çok artar. Ayrıca Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapideki egzersizlerin ödemi boşaltma üzerine etkisi azalır.

--- SU; yeterli su alımı vücuttaki sıvı oranını dengede tutar ve atık maddelerin vücuttan aılmasını sağlar. Günlük ihtiyacımızdan daha az su tüketirsek proteinden zengin ödem, vücudun diğer bölümlerinden daha çok sıvıyı bulunduğu yere çekmeye çalışacak bu da ödemde artışa neden olur.

***Ayrıca bu tarz diyetler İmmün sistemini zayıflatır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması lenfödemde özellikle DİKKAT!!! etmemiz gereken enfeksiyona karşı hassasiyeti arttırır.

TÜM KRONİK HASTALIKLARDA OLDUĞU GİBİ LENFÖDEMDE DE BİLİNÇSİZ BESLENME PLANLARI YAPMAMALIYIZ....

2. Dikkat Etmeniz Gerekenler:

--- SODYUM: Hücre dışı sıvıda bulunan sodyum, besinlerin hücrelere aşınmasında oldukça önemlidir. fakat fazla sodyum tüketimi sıvı tutarak genel ödeme neden olur. günlük diyetimizde tuza dikkat etmeliyiz.

---- KAFEİN-ALKOL: Doğal diüretik (idrar söktürücü) olan maddeler, böbreklerde daha çok idrar oluşmasını uyararak vücuttaki sıvı miktarının azalmasına neden olur. bu yüzden lenfödem hasaları Kafein içeren maddeleri ( çay,kahve, çikolata, asitli içecekler) ve alkolü daha az tüketmelidir.

--- Ayrıca kilo kontrolü çok önemlidir. Aşırı yağlı yiyecekler ve yüksek kalorili besinler kısıtlanmalıdır.

3.Önemli Besinler:

Günlük alınması gereken besinlere dikkat etmekle birlikte Lenfödemli hastalar özellikle;

--- B komlex vitaminler ---Vitamin C: kollajen yapımı için,

---Vitamin A: hücre gelişimini arttırmak için, ---ÇİNKO: yaraların iyileşmesi için, dikkatle almaları gereken vitaminlerdir.

Günlük yeterli protein ve vitaminler (1.25-2 gr/kg), yeterli kalori miktarı (30-35 gr/kg), yeterli su tüketimi(30 ml/kg) ile yapılan sağlıklı beslenme planı ideal kilo kontrolünün yanı sıra vücudun immün sistemini korur bu da enfeksiyonları önlemede ve tedavi etmede yardımcı olur...


Bursa Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!