Laparoskopi (kapalı ameliyat) nedir? nasıl yapılır?

Laparoskopi (kapalı ameliyat) nedir? nasıl yapılır?

LAPAROSKOPİ (KAPALI AMELİYAT)

Laparoskopi (halk arasındaki adıyla kapalı ameliyat), karın içine ışıklı bir cihaz (teleskop) kullanılarak bakılması ve bu yolla yapılan ameliyatları kapsar. Laparoskopide kullanılan teleskop karın içi organların daha net ve büyüteçle bakıyormuş gibi daha ayrıntılı görülmesini sağlar. Kadın Doğum pratiğinde laparoskopinin çok geniş bir kullanım alanı vardır. En sık dış gebeliğin tedavisinde, kist-myom çıkarılmasında, rahim ve/veya tüp-yumurtalıkların alınmasında, tüplerin bağlanmasında, endometriozis-çikolata kisti tedavisinde kullanılır. Ayrıca kronik ağrı ve infertilitenin (kısırlık) tanı ve tedavisinde de kullanılır.

Laparoskopinin açık ameliyata göre pek çok avantajı vardır. Ameliyatta daha az kan kaybı olur. Kapalı ameliyat olduğundan enfeksiyon riski daha azdır. Yara iyileşmesi daha hızlıdır, ağrı daha azdır. Hastanede kalış süresi daha azdır. Karındaki kesiler daha küçük olduğundan kozmetik açıdan daha iyidir. Daha az iz bırakır. Ameliyat sonrası karın içi yapışıklık daha az olur. Bu da hastanın sonraki muhtemel ameliyatlarında kolaylık sağlar.

LAPAROSKOPİ NASIL YAPILIR?

Laparoskopi genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle en az 8 saat öncesinden aç kalınması gerekir. Ameliyata başlamadan önce karın cildi ilaçlarla silinerek temizlenir. Göbek hizasında yaklaşık 1 cm genişliğinde bir kesi yapılarak özel bir gazla (karbondioksit) karın içi şişirilir. Böylece aletlerin rahat hareket edeceği ve cerrahinin yapılacağı görüntüsü güzel geniş bir alan oluşturulur. Daha sonra kamera ve ışık kaynağı içeren bir cihaz bu ilk kesiden yerleştirilir. Karın içi görülüp değerlendirildikten sonra, yapılacak ameliyatın tipine göre yan kısımlardan 2 veya 3 tane 0.5-1 cm genişliğinde kesiler yapılarak diğer aletlerin geçeceği delikler oluşturulur. Cerrah ameliyatı kameranın bağlı olduğu monitörden takip ederek gerçekleştirir. Ameliyat bittikten sonra karın içindeki gaz boşaltılır. Yarım cm olan kesiler üzerine minik bantlar yapıştırılır. Bir cm olan kesi ise tek dikiş konarak kapatılır. Hastalar genelde o günün akşamı veya bir gün sonra taburcu edilir.

Laparoskopi sonrası komplikasyon oranı düşüktür. Hastalarda ameliyat sonrası dikiş yerlerinde hafif ağrı, kızarıklık, anesteziye bağlı hafif bulantı ve halsizlik olabilir. Bazı hastalarda omuz ağrısı olabilir. Bu karın içinin gazla şişirilmesine bağlı olarak gelişir. Kısa sürede kendiliğinden geçer. Nadiren bağırsak, mesane, damar yaralanması olabilir. Anesteziye bağlı bazı sorunlar gelişebilir. Bu komplikasyonların görülme sıklığı ise yapılacak ameliyatın tipine ve zorluk derecesine göre değişir.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Doç.Dr. Nermin KÖŞÜŞ, 1 Nisan 1973 tarihinde Trabzon Akçaabat’ta doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerini Türkiye'nin çeşitli illerinde tamamlamasının ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine başlamış ve 1997 yılında mezun olarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 1997-2002 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapmış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.  Mecburi hizmet yükümlülüğünü Tokat Reşadiye Devlet Hastanesi’nde yerine getirmiş olan Doç. Dr. Nermin KÖŞÜŞ, hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ile ameliyathanesinin kurulmasında aktif görev almıştır. Mecburi hizmeti sonrasında Malatya ve Şanlıurfa’da pek çok hastanede görev yapmıştır. Aynı süre zarfında laparoskopi ve histeroskopi (kapalı ameliyat) yurtdışı sertifikasyon programını tamamlamıştır. 2011 yılında Ya ...

Etiketler
Laporoskopi sonrası
Doç. Dr. Nermin Köşüş
Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube