Kronik kaşıntı

Kronik kaşıntıyı tedavi edebilmek için öncelikle altta yatan nedeni tespit etmek gerekir. Nedene yönelik tedavi ile kaşıntı kontrol altına alınabilir.

Kronik kaşıntı

KRONİK KAŞINTI

Erişkin yaş grubunda kronik kaşıntı da yaşam kalitesine oldukça kötü etkileyen şikayetlerden birisidir. Kaşıntıya eşlik eden lezyonlara göre kaşıntının altında yatan hastalıklar da farklılık gösterebilir. Örneğin kızarma,  kabarma ve kaybolup tekrar geri çıkma şeklinde ise ürtiker şeklinde adlandırılır. Dirençli ürtikerlerde ürtiker ile karışabilecek  ürtikeryal vaskülit ve otoinflamatuar hastalıklar gibi hastalıklar ayırıcı tanıda düşünülür. Yara yapacak şekilde kaşıntılar varsa (kaşıntılı ekskoriye lezyonlar) skabies (uyuz:  özellikle geceleri artan, el parmak aralarında ve göbek çevresinde daha yoğun, silion adı verilen küçük tünelciklerin bulunduğu lezyonlar, hele bir de evde başka kaşınan kişiler de varsa akla gelmelidir.),  atopik dermatit (alerjik egzema),  dermatitis herpetiformis (gluten duyarlılığına bağlı),  pemfigus,  nörodermait vb. bazıları alerjik patofizyolojiye sahip olan cilt hastalıkları ayıcı tanılarda düşünülür. İleri yaşta kaşıntının nedenlerinden birisi de cilt kuruluğudur (kserozis).  Yine erişkin yaş grubunda altta yatan bazı malignite (kanser)  türleri ya da kollojen doku hastalıklarının (romatolojik hastalıklar) nadirde olsa ciltte kaşıntı şeklinde bulgusu olabilir. Tıkayıcı sarılıkta, karaciğer, pankreas ve böbrek gibi organ yetmezliklerinin ileri dönemlerinde kaşıntı görülebilir. Kırsal bölgede yaşayan, hayvancılıkla uğraşan,  yalın ayak toprakta sık dolaşan kişilerde ciltte yaygın kaşıntı durumunda paraziter hastalıklar da göz önünde bulundurulmalıdır. Doğru bilinen bir yanlış da gıdaların kronik kaşıntıya neden olabileceğidir. Hiçbir şekilde gıdalara karşı kronik kaşıntı beklenen bir durum değildir (gluten duyarlılığına bağlı dermatitis herpetiformis hastalığı hariç).

Kronik kaşıntıyı tedavi edebilmek için öncelikle altta yatan nedeni tespit etmek gerekir. Nedene yönelik tedavi ile kaşıntı kontrol altına alınabilir.

Daha detaylı bilgi için doktorsitesi.com adresi randevu hattından online ya da telefonla görüşme için randevu alabilirsiniz.

 

Prof. Dr. İnsu Yılmaz, MD, PhD

İmmünoloji ve Allerji Hastalıkları Uzmanı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

 

 

Bu makale 17 Kasım 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. İnsu Yılmaz

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2001 yılında mezun olmuştur. 2002-2007 yılları arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesinde Göğüs Hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. 2008-2011 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bilim Dalında yan dal eğitimi alarak İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları uzmanı olmuştur. 2013 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bilim Dalını kurarak Bilim Dalı Başkanı olmuştur ve halen devam etmektedir. 2014 yılında doçent, 2019 yılında profesör ünvanını almıştır. 2015’te “Uluslararası İş Birliği Projesi” ile Amerika Birleşik Devletleri’nde Johns Hopkins University Asthma Allergy Center’de üç ay çalışmıştır. 2018-2023 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyo ...

Etiketler
Atopik dermatit belirtileri
Prof. Dr. İnsu Yılmaz
Prof. Dr. İnsu Yılmaz
Kayseri - Göğüs Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube