Anormal yara iyileşmesi durumları:

Keloid ve Hipertrofik nedbe:

Hipertrofik nedbe

En sık yaralanmalar, ameliyatlar ve yanıklardan sonra oluşan hipertrofik skar bazı böcek ısırmaları, dövmeler ve saç ekimi gibi hiç beklenmeyen durumlardan sonra da görülebilmektedir. Deriden yüksek ancak yara sınırları dışına taşmayan özelliği ile keloidden ayrılır. Nedenleri arasında en önemlisi genetik yatkınlığın olmasıdır. Esmer tenlilerde daha sık görülen bu lezyonlar albinolarda hiç görülmez.

Tedavisi lazer teknolojisinden sonra büyük gelişme göstermiştir. Cerrahi sonrası tekrar etme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle eskiden cerrahi önerilmeyen durumlarda artık lazerin de eklenmesiyle çok daha iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

Cerrahi tedaviye ek olarak lazer tedavisi, PRP, silikon pansuman, kök hücre tedavisi, steroid enjeksiyonu gibi ek tedavilerden uygun olanları ile kombine edilebilir.

Keloid

İyileşme dokusunun yara sınırlarının dışına taştığı abartılı iyileşme durumudur.Kabaran bölgeler genellikle kırmızı ve kaşıntılı olmakla birlikte üzerinden yıllar geçmesine rağmen herhangi bir gelişme gözlenmez. Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilmekle beraber en çok kulak memesi, omuz ve göğüs dekolte bölgesinde ortaya çıkar. Koyu tenli olan insanlarda daha fazla rastlanır. Bu genetik alt yapıya sahip olan insanlar hemen her ameliyattan sonra keloid oluşma riski ile karşı karşıyadır ve olası bir cerrahi durumunda mutlaka cerrahlarını bilgilendirmelidirler. Apandisit veya fıtık gibi hayati veya zaruri ameliyatlardan sonra kabul edilebilir olmasına rağmen; meme küçültme ameliyatlarından sonra ortaya çıkması ciddi sıkıntılara yol açabilir.

Bir başka çok sıklıkla başvuru nedeni açık kalp ameliyatı sonrası göğüs kafesi üzerinde ortaya çıkan keloid durumlarıdır. Bu kişilerde kaşıntı şikayeti ön plandadır.

Keloid dokusu bazı durumlarda ameliyat ile çıkartılabilir, sonra Plastik Cerrahi tekniklerine uygun olarak tekrar kapatılabilir. Keloid dokusu içine steroid enjeksiyonu yapılması kırmızımsı renk, kaşıntı ve kabarıklık şikayetlerini hafifletir; lezyonu geriletir. Bu evreli bir uygulmadır; 5- 6 seans kadar devam etmek gerekebilir. Bu tedaviye mutlaka lazer tedavisi eklenmelidir. Tedavi sürecinin uzun olacağı unutulmamalıdır.

Son teknolojilerle nüks ihtimali son derece azalmıştır. İzin son aşaması olarak tibbi boyamanın da eklenmesi ile keloid ve hipertrofik skar durumlarında oldukça iyileşme sağlanabilmektedir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!