İnme, beyin damarlarında tıkanıklık (pıhtı atması veya zamanla yavaş yavaş damar çapının daralması) ya da kanama sonucu, beynin bir bölgesinin kanlanmasının bozulmasına bağlı olarak beyin dokusunda meydana gelen travmatik olmayan hasarlanmadır.

İnme İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

İnme için bilinen risk faktörleri değiştirilebilen ve değiştirilemeyen risk faktörleri olarak iki gruba ayrılır. Değiştirilemeyen risk faktörleri yaş, cinsiyet, ırk, aile öyküsü, geçirilmiş inme veya tıkanma atağı öyküsü şeklinde sıralanabilir.

Değiştirilebilir risk faktörleri ise şunlardır:

Yüksek Tansiyon

Diyabet (Şeker hastalığı)

Sigara kullanımı

Aşırı alkol kullanımı

Obezite

Yanlış beslenme alışkanlıkları

Hiperlipidemi (kan yağlarında yükseklik)

Fiziksel hareket eksikliği

Kalp ritm bozuklukları

Kalp kapak hastalıkları

Yapılan çalışmalar inme olgularının yaklaşık %90’ının değiştirilebilir risk faktörlerine bağlı olduğunu, dolayısıyla da önlenebilir olduğunu göstermektedir.

İnme Sonucu Oluşan Klinik Tablo Nedir?

İnme sonucu genellikle lezyon yerine göre vücudun bir yarısında motor kayıp (kuvvetsizlik), his bozukluğu, denge koordinasyon bozukluğu, konuşma ve yutma bozuklukları, idrar ve gaita kaçırma ve bilişsel fonksiyon kayıplarından komaya kadar gidebilen bir klinik tablo oluşabilmektedir.

İnme Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnme Tedavisi, inme durumu sonrası acilen başlamalıdır. Saatler içinde tedaviye başlanması durumunda beyin dokusunda oluşabilecek kalıcı hasarların önüne geçilebilir. Bu nedenle erken dönemde inmenin tipine ve hastanın klinik durumuna göre tıbbi tedavi uygulanır. Rehabilitasyon da bu tedavinin bir parçasıdır ve erken dönemde başlatılması önemlidir. Romatem Erken Dönem Rehabilitasyon Kampı için çağrı merkezimiziden bilgi alabilirsiniz.


Bursa Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!