İlişki terapisi
İlişki terapisi

İlişki terapisi, aile içinde ve çiftler arasında yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülebilmesi için uygulanan bir psikoterapi dalıdır.Bu terapi yönteminin uygulanmasının çeşitleri vardır. Çiftin arasındaki bir sorundan dolayı terapiye başvurulmuşsa, çift birlikte alınır.

Eş olarak gelen kişiler eğer ayrı ayrı sorunlar nedeniyle terapiye başvurmuşsa ilişki terapisine alınmış olmaz.Farklı sorunlar için farklı psikoterapiler uygulanırken çift terapisinde eşlerin birbirleriyle iletişimlerini kapsayan ilişkileri incelenir. Yaşanan problemlerin nelerden kaynaklandığı,eşlerin birbirlerine yönelik istekleri,ilişkiden beklentileri,karşı cinste rahatsız olduğu davranışları irdelenir.

Bu problemler seans sırasında eşlerin birlikte katılımıyla sağlanır. Terapistin dahil olduğu üçlü konuşma seansında eşler hem birbirleriyle ilgili düşüncelerini aktarmış olur hem de tarafsız bir gözlemci tarafından yapılan durumla ilgili incelemeler eşlerin dikkatini çekmiş olur. Karşılıklı düşünce analizleriyle uzlaşma sağlanır.Eşlerin sağlıklı bir ilişkiye kavuşması amaçlanır.

İLİŞKİ TERAPİSİ NASIL UYGULANIR?

İlişki içerisindeki bireyler karşı cinse yönelik olumsuz tutumlara sahip olduktan sonra çeşitli çatışmalar çıkmasına neden olmaktadır. Karşılıklı olarak yapılan davranış bozulmaları eşler arasında büyük problemlerin oluşmasına yol açar. Sorunların kaynağına giderek bunların üzerinde çalışılır, çözüm odaklı bir terapi biçimidir. Kişilere kendileriyle ilgili farkındalık kazandırılmaya, diğerlerine karşı daha sağlıklı empati kurma becerisi kazandırılmaya çalışılır. Danışanların farkındalık kazanmaya ve değişime açıklığı, terapistle olan işbirliği süreci daha verimli hale getirir ve mümkün olduğunca çözüme ulaşılır.

İlişki Terapisine hangi durumlarda Başvurulur ?

• Çiftin ilişkisel sorunları
• Şiddetli geçimsizlik
• Cinsel sorunlar
• Bireyin eşinin ya da kendi ailesiyle ilgili sorunlar
• Psikoseksüel zorluklar
• Boşanma
• Aile yaşamındaki önemli değişiklikler
• İş stresi ve ekonomik problemlerden dolayı zarar gören ilişkiler/evlilikler


Mersin Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!