Hamilelik ve bel fıtığı

Hamilelik ve bel fıtığı

Hamilelik bel fıtığı, bazı zorlukları beraberinde getiren tamamen özel bir durumdur. Bir bayanda ilerleyen aylarda karın içinde büyüyen cenin normalde bele ilave bir yük oluşturur ve belin biyomekaniğini olumsuz yönde etkiler. Anne karnındaki bebek büyüdükçe bel bölgesinde bir yük oluşturur ve bu da zamanla ağrıya neden olabilir.

Hamilelik döneminde bebek karın içinde yavaş yavaş büyürken, bel ve sırttaki dokular da bu büyümeye bağlı olarak uyum sağlarlar ve annenin ön kısmındaki bu ağırlığı dengeleyecek şekilde gelişirler.

Hamilelikte aşırı kilo almak bel disklerdeki yükü artırmaktadır. Bu sebeple hamileliğin ilk aylarında hafif egzersizler yapmak ve ani hareketlerden kaçınmak anne adayına büyük avantajlar sağlar. Ancak hamilelikte mevcut bir bel fıtığı varsa anne adayının işi zordur.

Bel bölgesinde ve ayaklarda ağrıları artırdığı gibi, uyuşma ve güçsüzlüğe de neden olur. Ancak hamilelikle birlikte bel fıtığı da mevcut ise doktor ve hastanın işi bir hayli zordur.

Çünkü zorluk daha teşhis döneminde başlamaktadır. Net bir teşhis için gerekli röntgen filmi çekimleri ve bilgisayarlı tomografi tetkiki bebeğe zararlı olabilecek x-ışınları nedeniyle yaptırılamamaktadır. Özellikle ilk üç ayda hastaya ilaç da verilememektedir. Bu dönemde şiddetli bel ve bacak ağrısı bulunan bir hastayla karşı karşıya kalan doktor gerçekten büyük sıkıntı çekmektedir.
 

Hamilelik döneminde bel fıtığına önlem olarak

Spor olarak yüzme ve yürüyüş yapılabilir.
Ağrı varsa, hamileler için üretilen özel korseler kullanılabilir.
Ağır kaldırmamak gerekir.
Yüksek yerlere uzanılmamalıdır.
Çok derin ve yumuşak koltuklarda oturulmamalıdır.
Sürekli hareketsiz kalınmamalıdır.
Yatak rahat ve ortopedik olmalıdır.
Otururken bel bölgesine yastık ile destek verilmelidir.
Beslenmeye dikkat edilmeli ve aşırı kilo alımından kaçınılmalıdır.
Devamlı ayakta kalınmamalıdır.
Alçak topuklu ortopedik ayakkabı ve terlikler giyilmelidir.
Doktorun önerdiği egzersizler yapılabilir.
Hamileliğin son haftalarında yataktan kalkarken yardım istenmelidir.
Stres ve gerginlikten uzak durmak gerekir.

Hamilelik bel fıtığı tedavisi

Eğer hamilelik ile beraber bel fıtığı belirtileri çok ağır geçiriyor, günlük hayatı zorlanıyor ise, bu durumda bile yapılabilecek birtakım şeyler vardır. Bu da hamile ve bebeğe hiçbir zarar vermeyen tedaviler yapılmasıdır.

Bu tedavilerin başında chiropractic , manual  terapi ve akupunktur gelir. Hasta doktor kontrolünde mümkün olduğunca rahatlatılarak ve fıtığın daha fazla ilerlemesine engel olacak tarzda tedbirler alınarak bu kritik dokuz ayın atlatılması temin edilmelidir.

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Nimet Kaşkarlı

Uzm. Dr. Nimet KAŞKARLI, Çin'de doğmuştur. 1995 yılında Türk vatandaşı olmuştur. 1979 yılında Xin Jiang Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı modern ve geleneksel tıp eğitimini 1985 yılında tamamlamıştır. Uzmanlığını ise aynı üniversitenin Genel Cerrahi bölümünden almış ve 1985-1991 yılları arasında Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 1992-1993 yılları arasında gözlemci doktor olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde görev yapmış olan Uzm. Dr. Nimet KAŞKARLI, 1995 yılında YÖK denkliğini alarak Sağlık Bakanlığı’ndan 75889 sayı ve 85-163 ile Tıp Doktoru Diplomasını onaylatmıştır.  Çin Halk Cumhuryeti Bei Jing Universitesi, Training Center of Bei jing Medical Educational Associantion ve Bei Jing Chiropractic Resarch Center Omurga Sağlığı bölümünde eğitim gören Uzm. Dr. Nimet KAŞKARLI, Prof. Dr. Dong Başkanl ...

Etiketler
Aşırı kilo
Uzm. Dr. Nimet Kaşkarlı
Uzm. Dr. Nimet Kaşkarlı
İstanbul - Anestezi ve Reanimasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube