Gebelikte  myom takibi nasıl olmalıdır?
Gebelikte myom takibi nasıl olmalıdır?

100 gebeden dördünde ultrasonda myom saptanabilir. Özellikle ilk gebelikte daha sıktır. Anne adayının yaşı ilerledikçe gebelikte myom görülme olasılığı da artar.

Myomlar bazen gebe kalmayı zorlaştırabilir. Ancak asıl önemli olan gebelikte getirdiği risklerdir. Myomlar gebelikte büyüyebilir, küçülebilir yada değişmeden kalabilir. Bunu öncesinde bilmek mümkün değildir.

Myom erken 3 aylık dönemde düşüklere neden olabilir. Özellikle rahim içinde yerleşmiş yada rahim duvarının şeklini bozan myomlarda düşük riski oldukça yüksektir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde erken doğum riskini arttırabilir. Bebeğin plasentasının erken ayrılmasına neden olarak bebekte ciddi sorunlar çıkmasına neden olabilir. Aynı zamanda rahmin şeklini bozduğundan bebeğinde içerideki pozisyonunu bozar ve normal doğum şansını azaltır. Rahim ağzına yerleşmiş myomlar, doğum kanalını belirgin şekilde daraltacak olursa hiçbir şekilde normal doğum şansı olmaz. Myom doğum kanalını daraltmıyorsa sadece myom sezaryen gerekçesi değildir.

Yine myomlarda gebelik sırasında dejenerasyon dediğimiz bozulmalar olur ve hastada ciddi ağrılara hatta erken doğumun başlamasına neden olabilir. Aşırı ağrısı olan ve hiçbir tedaviye cevap vermeyen hastalarda nadiren gebelik sırasında myomun çıkarılması gerekebilir.

Doğum yada sezaryen sonrası myomlar aşırı kanamaya neden olabilir. Bu nedenle myomu olan hastalarda doğum öncesinde tedbir amaçlı kan hazırlatılır.

Tanı hamile olunmayan dönemde yapılan bir ultrasonda konulabileceği gibi sıklıkla birinci trimesterde yapılan rutin ultrasonda konur. Özellikle arka duvar yerleşimli miyomların gebeliğin daha ileri dönemlerinde tanınması zordur.

Sezaryen sırasında yerleşim yeri uygun olan myomlar çıkarılabilir. Ancak rahim içine tamamen gömülü olan myomların çıkarılması tercih edilmez. Aşırı kanamalara neden olabilir.

Daha önce myom çıkarılan gebeler muhakkak sezaryenle doğurtulmalıdır. Gebelik sırasında aşırı ağrısı olanlarda myom çıkarılan yerlerden yırtılma olabileceği akılda tutulmalı ve hasta çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!