• Anormal sperm üretimi veya fonksiyonu ile ilgili nedenler; inmemiş testisler, genetik bozukluklar ya da tekrarlanan enfeksiyonlar gibi çeşitli sorunlar nedeniyle oluşabilir

Sperm taşınması ile ilgili nedenler; erken boşalma ya da ağrılı cinsel ilişki gibi cinsel problemler nedeniyle, retrograd ejekülasyon gibi sağlık sorunları nedeniyle, kistik fibroz gibi bazı genetik hastalıklar nedeniyle ya da testisin sperm içeren (epididim) parçasının tıkanması gibi yapısal sorunlar nedeniyle meydana gelebilir

Genel sağlık ve yaşam tarzıyla ilgili nedenler; kötü beslenme, obezite, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı gibi sebeplerle etkili olurlar.

Kimyasal maddere maruz kalma ve bazı çevresel faktörlerle ilgili nedenler; pestisid ve diğer kimyasal maddelere maruz kalmak etkilidir. Buna ek olarak sauna ve sıcak su banyoları gibi sık sık ısıya maruz kalmak vücut ısısını attırır. Bu da sperm üretimini bozar ve sperm sayısını düşürebilir.

Kanser ve tedavisiyle ilgili nedenler; radyasyon ve kemoterapi tedavisi sperm üretimini ciddi bir şekilde bozabilir. Yapılan radyasyon tedavisi testislere ne kadar yakınsa infertilite için de o kadar büyük risk oluşturur.

Hormonal nedenler; hipofiz, hipotalamus ve testisler tarafından üretilen hormonlar cinsel gelişim ile sperm üretiminde önemli rol oynamaktadır.

Genetik bozukluklar; bazı hastalıklar doğuştan kalıtımsal olarak geçebilir ve bazı hastalıklara ya da bozukluklara neden olabilirler.. Klinefelter sendromu (47 XXY) gibi hastalıklar testis gelişimini etkileyebilir ve sperm yapımı azalmış olabilir, ayrıca Y kromozomu üzerindeki delesyonlar testiste sperm yapımının azalmasına ya da hiç yapılamamasına yol açabilir.

Varikosel; testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların genişleyip varisleşmesidir. Kan akımının yavaşlamasına bağlı olarak yumurtalık torbasında ısı artışına neden olarak, sol böbrek üstü bezinden gelen ters yöndeki kan akımı testislerin yüksek düzeyde toksik atıklara maruz kalmasına neden olarak, üreme hormonlarının dengesinin bozulmasına neden olarak interfiliteye yol açabilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!