Elektra karmaşası nedir?

ELEKTRA KARMAŞASI NEDİR?

Elektra karmaşası nedir?

•Elektra kompleksi, kız çocuklarının 3-6 yaşlarında babalarına karşı arzu, sahiplenme, düşkünlük gibi duygular geliştirerek bağlandığını ve annesine karşı rekabetçi duygular geliştirdiğini öne süren bir teoridir.
Elektra kompleksi çoğunlukla Sigmund Freud ile ilişkilendirilse de bu terimi ilk kez kullanan Carl Gustav Jung'tur. 1913 yılında Jung, 3-6 yaşları arasındaki kız çocuklarının babalarına olan özel bir bağlılık duyup annelerine karşı giderek artan düşmanca bir tutum takındıklarını gözlediğini ileri sürerek Elektra Kompleksi'ni geliştirmiştir.

•Freud'a göre bir çocuğun Elektra kompleksine çözüm bulamaması mümkün olabilir. Böyle bir durumda kız çocuğu, yetişkinliğe eriştiğinde, ilişkilerinde baba figürünü arayabilir veya potansiyel bir baba figüründen sürekli bir onay arayışına girebilir. Elektra Kompleksi etrafında gelişen çatışmalar çözüme ulaştırılamadığında travmatik bir deneyime dönüşebilir. Bu sebeple de yetişkinlikte romantik ilişkiler kurulurken zararlı olabilir veya duygudurum bozukluklarının gelişmesine sebep olabilir. Elektra kompleksinin başarısız şekilde çözümlenmesi, Freud'un "nevroz" olarak bahsettiği zihinsel bozukluklara sebep olabilir.

•Günümüzde Elektra Kompleksi bilimsel olarak geçerli görülmediği için, uzman kurumlarca tanımlanmış resmî bir tanı kriteri yoktur ve bu nedenle belirli semptomlardan bahsetmek oldukça zordur. Yine de teorinin iddia ettiği belirtilerden bahsetmek gerekirse: Yetişkinliğe erişmiş kız çocuğunun herhangi bir sebep olmamasına rağmen anneyi sevmemesi,
yalnızca babanın yaptıklarına takılıp kalması,
babanın içinde olduğu herhangi bir olaya aşırı derecede dahil olmak istemesi,
babasının özelliklerini taşıyan partnerler araması
gibi örnekler verilebilir.

•Elbette erkek veya kız çocuğun, ebeveynlerinden birini diğerine tercih etmesi, her zaman Elektra Kompleksini yaşadığı anlamına gelmez. Çocukların ebeveynlerden biriyle diğerine nazaran daha güçlü bağ kurmasının, "duygusal terk" veya "ayrılık kaygısı bozukluğu" gibi birçok farklı sebebi olabilir.


Kaynak: Evrim Ağacı
#psikoloji #klinikpsikolog #elektrakarmaşası #freud #carljung

Bu makale 30 Kasım 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Klinik Psikolog  Elif Bakır

Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Marmara Üniversitesi Pedagojik Formasyon/Rehberlik bölümünden başarıyla mezun oldu. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını tamamladı. Lisans dönemi boyunca çeşitli aktivitelerde yer aldı. 2018-2019 yılları arasında Üsküdar Üniversitesi psikoloji kulübü yönetim kurulunda yer aldı; 2019-2020 yılları arasında kulüp başkanı olarak görev yaptı. 2018-2020 yılları arasında çeşitli organizasyonları düzenleme ve yönetmede görev aldı. Ekim 2020 itibari ile NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde (Feneryolu şubesi) stajyer psikolog olarak başladı ve Şubat ayı itibari ile stajyerliğini sonlandırdı. Ocak 2021 – Temmuz 2022 tarihleri arasında Özeliz Eğitim Kurumları’nda psikolojik danışman olarak görev aldı. 2018 yılı itibari ile Yakaza Psikoloji Merkezi’n ...

Etiketler
psikoloji
Klinik Psikolog  Elif Bakır
Klinik Psikolog Elif Bakır
Diyarbakır - Klinik Psikolog
Facebook Twitter Instagram Youtube