Duygusal açlıklar

Duygusal açlıklar

Stresli, Üzgün ya da Sıkıntılı Olduğunuzda Yiyorsanız...

Diyetinizdeki en güçlü sarsıntılar genellikle duygusal olarak en zayıf olduğunuz anlarda yaşanır. Çoğu insan rahatlamak için -bilinçli ya da bilinçsiz- yemeye yönelir. Yemeye yönelmelerinin temel sebebi zor bir problemle baş edebilmek ya da en azından kendilerini bir şeyle meşgul edebilmektir. 

Aşağıda size yemek seçimlerinizin duygusal dalgalanmalardan etkilenmemesi için bir takım yöntemler bulunmaktadır. 

• Yeme isteğinizi bir arkadaşınızı arayarak veya yürüyüşe çıkmayı deneyerek atlatmaya çalışabilirsiniz. Yürüyüşün beyinde endorfin – yani mutluluk hormonu- salgılattığını bilmeniz de yürüyüşe çıkmanız için iyi bir sebep teşkil edecektir. Unutmayın ki zihniniz bir şeyle meşgul olabilirse kazınmaları görmezden gelebilirsiniz. 

• Sizi tetikleyen yiyecekleri evde bulundurmamalısınız. Eğer yüksek kalorili yiyecekleri üzgün ve ya sıkıntılı iken yemeye eğilimliyseniz etrafınızda bu tip tetikleyicileri bulundurmayın. 

• Duygunuzu tanımlamayı öğrenin. Genellikle ani yeme arzusu fiziksel bir açlıktan ziyade belli bir duyguya bağlı olarak yaşanır. 

• Kendinizi kötü hissediyorsanız negatif düşüncelerinizin yerine pozitifleri getirmeye çalışın. Örneğin, kendinizle ilgili pozitif kabiliyetlerinizi düşünüp kilo vermeyi başardığınızda neleri kazanabileceğinizi hayal edebilirsiniz

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Perihan ÇİÇEK, 15 Kasım 1971 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde başladığı lisans eğitimini 1995 yılında tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır.  Mezuniyetinin ardından ilk görevine İstanbul Yedikule Ermeni Hastanesi'nde başlamış olan Dyt. Perihan ÇİÇEK, ilk muayenehanesini 2001 yılında Osmanbey'de açmıştır. Bu sürede hastane ve muayenehanesinde çalışmalarına birlikte devam etmiştir. 2007 yılında Bakırköy'de Estetik ve Güzellik Merkezi olarak 2. işyerini açmış olan Dyt. Perihan ÇİÇEK, Osmanbey'deki muayenehanesini de Estetik ve Güzellik Merkezi olarak hastalarının hizmetine sunmuş olup 2009 yılında yine Bakırköy'de Spa&Güzellik salonunu açmıştır.  Dyt. Perihan ÇİÇEK, 12 kişilik uzman kadrosuyla Bakırköy şubesinde Diyet, Güzellik, Estetik ...

Etiketler
Duygusal açlık neden olur?
Dyt. Perihan Çiçek
Dyt. Perihan Çiçek
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube